The application of shipbuilding managerial and operational capability assessment model (S-MCM) to Turkish shipyards
Tersanelerin yönetimsel ve operasyonel kabiliyet değerlendirme modelinin (S-MCM) Türk tersanelerine uygulanması
- Tez No: 526925
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, İşletme, Marine, Marine Engineering, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Deniz Ulaşımı Dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Tersaneler ise deniz ulaşımı içinde çok önemli bir yere sahiptir. Ekonomik gelişme ve istikrar için tersanecilikten daha çok pay almak gerekmektedir. Yeni teknolojiler ve eğilimler takip edilmeden bu mümkün değildir. Bir tersanenin kapasite olgunluğunu ölçmek her bakımdan önemlidir. Sipariş verirken, kredi verirken, teşvik verirken önemlidir. Geleceğe yönelik stratejiler geliştirirken önemlidir. İşbirliği yaparken önemlidir. Ancak George Akerlof'un Nobel Ödülü almış teorisine göre, bir limonu kesmeden çürük olup olmadığı anlaşılamaz. Yani mali tablolar yeterince bilgi veremez. Tersane sektöründe de, sadece mali tablolara bakarak bir tersanenin kapasite olgunluğunu değerlendirmek eksik ve hatta yanlıştır. Bu çalışmada tersaneleri kapasite ve olgunluk bakımından değerlendirmek için günün gelişen ve değişen ihtiyaçlarına uygun bir seviye belirleme ve kriter kümesi geliştirilmeye çalışılmıştır. Temel olarak yazılım sektöründe hem üretim hem de yönetim tarafında en iyi deneyim örneklerinden yola çıkarak Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Enstitüsü tarafından ortaya atılan ve günümüzde diğer sektörler tarafından da kabul gören CMMI modelinden esinlenilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre S-MCM seviyelendirmesi için de esinlenilen CMMI modelinde olduğu gibi 5 temel seviye ve bunlara ait ölçütler gözetilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marine transportation has a very crucial role in the World economy. Shipyards have a very significant place in the maritime transportation. For economic development and stability must take a bigger share of shipbuilding. New technologies and trends, this is not possible without being followed. It is important to measure the maturity of a shipyard capacity in all respects. It is important when there is a possible ordering, money lending, or incentives. It is important when developing strategies for the future. It is important when there is a possible cooperation. However, according to George Akerlof's theory have received the Nobel Prize cannot be understood without cutting a decay lemon. Therefore, you cannot get enough information on the financial statements. In the shipbuilding sector, to assess the capability&maturity just by looking at shipyards financial statements is incomplete and even incorrect. In this study, it was tried to develop a level determination and criteria set suitable for the developing and changing needs of the day to evaluate the shipyards in terms of capacity and maturity. It was inspired by the CMMI model, which was originally introduced by the Carnegie Mellon University Software Engineering Institute and is accepted by other sectors today, based mainly on best practices from both manufacturing and management in the software industry. According to the results of the study, 5 basic levels and their criteria have been considered as well as the CMMI model inspired by S-MCM levelling.