Bütün reel eksende Bernstein-Chlodowsky-Durrmeyer operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of the Bernstein-Chlodowsky-Durrmeyer operators on the whole reel axis
- Tez No: 526930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde yaklaşım teorileri ile ilgili önceki çalışmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde bu tezde kullanılan materyal ve yöntemden kısaca bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise D_n (f;x) operatörünün lineer pozitifliği gösterilmiştir. D_n (f;x) operatörünün merkezi momentleri hesaplanmış, düzgün yakınsaklığı gösterilmiştir. Sonrasında süreklilik modülüyle yaklaşım hızı hesaplanmış olup, Lipschitz koşulunu sağladığı gösterilmiştir. D_n (f;x) operatörünün farklı iki fonksiyona yaklaşımı grafikte gösterilmiştir. Seçilen bir fonksiyon için D_n (f;x) operatörünün nümerik değerler tablosu hazırlanmıştır. Beşinci bölümde ise dördüncü bölümde yapılan çalışmalarla ilgili sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consist of five sections. The first section has been devoted to the introduction. In the second section, previous studies about approximation theories are mentioned. In the third section, the materials and methods used in this thesis are briefly mentioned. In the fourth section, the linearity and positivity of D_n (f;x)operator are given. Centripetal moments of D_n (f;x) operator are discussed, uniform continuity of the operator is shown. After that, the rates of approximation of the operator are obtained by means of modulus of continuity and Lipschitz condition for the operator is given. Approximation of the operator to function is demonstrated in a graphical. For the chosen function, a chart of numeric values about D_n (f;x) is given. In the last section, the results and suggestions about the fourth section is given.