[-1,1] aralığında Bernstein-Schurer operatörlerinin yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı
Approximation properties of Bernstein-Schurer operators and rate of approximation on interval [-1,1]
  1. Tez No: 526931
  2. Yazar: GÜL SİNEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez, yaklaşım teorisindeki çalışmalara dayanmaktadır. Bernstein-Schurer operatörler dizisi (G_n (f;x))in yaklaşım hızı ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Merkezi momentleri hesaplanmıştır. Sonra, Lipschitz koşulunu sağlayan fonksiyonlar için, bu dizinin yaklaşımı gösterilmiştir. G_n (f;x) operatörler dizisinin yaklaşımı Mapple programı kullanılarak grafikler ile incelenmiştir. G_n (f;x) operatörler dizisinin bir fonksiyona yaklaşımının, bazı n ve x değerleri için nümerik değerler tablosu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis is based on study of approximation theory. Approximation and rate of approximation properties of Bernstein-Schurer sequences of operators 〖(G〗_n (f;x)) investigated. Centripetal moments of G_n (f;x) operator is estimated. Then Approximation properties of Bernstein-Schurer sequences of operators 〖(G〗_n (f;x)) also investigated for the functions satisfy Lipschitz condition. The approximation of the G_n (f;x) operator is shown graph using the Mapple program. For the chosen function, numeric values chart is given about the values of the some n and x for the approximation of operator G_n (f;x) to the function.