Investment policies and determinants of FDI inflows: An analysis of the last two decades in five North African countries
Yatırım politikaları ve doğrudan yabancı yatırım (FDI) girişlerinin temel belirleyici faktörleri: Beş Kuzey Afrika ülkesinde son yirmi yılın analizi
  1. Tez No: 526948
  2. Yazar: AHMED M.H.MUSABEH AHMED M.H.MUSABEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ARHAN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Afrika Ülkeleri'ndeki Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) girişlerinin temel belirleyicileri incelenmiş. Cezayir, Mısır, Libya, Fas ve Tunus olmak üzere, beş Kuzey Afrika ülkesi örneğinde, FDI akışını çekmek ile ilgili politikaların etkinliği değerlendirilmiştir. Çalışmanın ampirik analizi iki bağlantılı düzeyde yapılmıştır. Altıncı bölümde, 1996 – 2013 döneminin yıllık veri setleri kullanılarak, Kuzey Afrika Ülkeleri'nin FDI girişlerini belirleyici faktörler incelenmiştir. Veri setlerinin analizi, yatırım anlaşmaları imzalanmasının ve daha etkin yatırım politikaları benimsenmesinin istatistiksel olarak önemli olduğunu ve Kuzey Afrika bölgesindeki FDI girişlerinin artması konusunda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Buna ilaveten, serbest ticaret politikalarının ve küresel iş dünyasına entegrasyonun, FDI girişinin büyümesi ile pozitif ve önemli bir ilişkisinin olduğu görülmüştür. Çalışma, ayrıca, ev sahibi ülkelerdeki yerli yatırımların artışının, daha fazla FDI çektiğini tespit etmiştir. Yedinci Bölüm'de, ev sahibi ülkelerdeki (Kuzey Afrika ülkeleri) ikili ticaret ile FDI girişleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla bir yerçekimi modeli kullanılmıştır. Ayrıca, beş Kuzey Afrika ülkesinde net FDI girişleri için, (2001-2010 döenmindeki 10 yıllık ortalama), 25 yatırım ortağı ile yapılan, havuzlaştırılmış zaman serisi kesitsel regresyon yöntemi kullanarak, ikili FDI'nin temel belirleyicileri araştırılmıştır. Bulgularda, ekonomik büyüklük, ikili ticaret, ortak dil ve ev sahibi ülkelerin finansal gelişiminin, Kuzey Afrika ülkeleri ve diğer ülkeler arasında, eşzamanlı olarak FDI akışlarını artmasına neden olduğu saptanmıştır. Ayrıca, ev sahibi ülkeler ile yatırım yapan ülkelerin ortak bir dile sahip olmasının, bu ülkeler arasındaki ikili FDI akışında önemli ve olumlu bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Ancak, ev sahibi ülke ile yatırım sahibi ülke arasındaki mesafe FDI üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
North Africa region is considered as one of the wealthiest areas due to (natural resource and strategic location), and“the weakness of economic indicators”in this area regarding investment and FDI represents a considerable challenge for governments and policymakers in these countries. This study examined the main determinants of FDI inflows in North Africa countries and evaluates the effectiveness of FDI related policies on attracting FDI inflows in a sample of five North African countries, namely Algeria, Egypt, Libya, Morocco, and Tunisia. The empirical analysis of this thesis conducted at two related levels. Chapter six investigated the factors determining FDI inflows of North Africa countries using the annual dataset from the period 1996 to 2013. The regression results indicate that signing investment agreements and adopting more efficient investment policies are statistically significant and has a positive impact on FDI inflows growth in North Africa region. Additionally, the trade liberalization policies and integration into global business have a positive and significant relationship with FDI inflows growth. The study also found that increasing the domestic investment in host countries attract more FDI. Chapter seven used a gravity model to examines the relationship between bilateral trade and FDI inflows in host countries (North Africa countries). And investigating the main determinants of bilateral FDI using a pooled time-series -cross-sectional regression method (10-years average over the period 2001-2010) for net FDI inflows in Five North African countries with 25 investment partners. The Findings asserted that economic size, bilateral trade, common language, financial development of host countries tend to increase the bilateral FDI inflows between North Africa countries and other countries simultaneously, having a common language between host and home countries was found to have a significant and positive impact on bilateral FDI between nations. however, the bilateral distance between host and home countries has a negative impact on FDI.