Yusuf-u Züleyha Molla Hasan
Yusuf-u Züleyha Molla Hasan
- Tez No: 526955
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS GÜVEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Mesnevi Fars, Arap ve Türk edebiyatı için oldukça önemli olan bir klasiktir. Özelikle hem ilahî hem de beşeri aşkı işleyen mesneviler sıklıkla şairler tarafından tercih edilmiş ve uzun yıllar boyunca dilden dile sürdürmüştür. Üzerinde çalıştığım yüksek lisans bitirme tezimin konusu olan Yusuf ve Züleyha'da edebiyatımız açısında oldukça önemli bir mesnevidir. Yusuf peygamber kıssası olarak da bilinen bu eser, toplumun beğenisini kazanmış ve herkes tarafından dini kaynaklı bir mesnevi olarak tanınmıştır. Birçok nüshası bulunan bu mesnevi, kutsal kitaplarda da yer alır ve içerdiği mitolojik unsurlar, dini konular ve anlatımının destansı olması ile dikkat çeker. İncelediğimiz bu nüsha, Molla Hasan tarafından yazılmıştır. Molla Hasan'ın hayatı ve kişiliği hakkında bilgiler oldukça azdır. Tam olarak yeterli bilgiler bulunmamakla birlikte Hasan Paşa'nın bu eserleri matbu değildir. Eserleri yazma halinde Süleymaniye Kütüphanesinin muhtelif bölümünde ve İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler kısmında yer almaktadır. Molla Hasan'ın, Yusuf u Züleyha mesnevisinde fazlasıyle vezin hatası yapmasından yola çıkarak onun medrese eğitimi aldığını ve Arapçaya hakim olduğunu da eserinde yer vermiş olduğu Kur'an ayetlerinden anlıyoruz.
Özet (Çeviri)
This Mesnevi Fars is a classic work which is very effective for Arabs and Turks. Especially Mesneves the proufound both divine and human love are frequently preffered by poets and maintained for many years. I am workingon Molla Hasan Paşa's Yusuf U Züleyha, that has great importance in our litereture. It has won the liking by society, therefore known as a mathnah for religious origin and used as matnah for religious origin and used as anecdote for Prophet Yusuf. Although the main matter is about the dual love between them, it also taken to the life of the prophet and the process of prophethood. It Emphasizes on how Prophet Yusuf reached the prophecy. Many copies of this mesnevi are also included in the holy books and contains the mythological elements and attracts attention with the epic of religious subjects and narration. This copy we have examined is written by Molla Hasan. Information about Molla Hasan's life and personality is very limited. With not enough information available also it is not pre-printed. This work takes part in Süleymaniye Library in the Sundry Section and İstanbul University has it in the Rare Works Section. We understand Molla Hasan's Yusuf U Züleyha Mesnevi that he was educated in madras and arabic by incuding in his work verses from the Quran.