Danimarka'daki ve Türkiye'deki Türklerin ölüm kaygılarının, kişilerin benlik saygıları ve kişilik özellikleri bağlamlarına göre karşılaştırılması
Comparison of death anxiety, self esteem and personality traits of the people who live in Turkey and Denmark
  1. Tez No: 526965
  2. Yazar: SEHER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, farklı iki ülkede yaşayan fakat ortak kültürel geçmişe sahip bireylerin ölüm kaygılarının incelenmesi hedeflenmiştir. Ölüm kaygısıyla ilgili yapılan kültürler arası çalışmalar genellikle farklı iki kültürü karşılaştırmaktadır. Araştırmanın hedefi alan yazındaki bu eksikliğe katkı sunmaktır. Katılımcıların bu bağlamda benlik saygıları ve kişilik özellikleri de incelenmiştir. Hem benlik saygısının hem de kişilik özelliklerinin ölüm kaygısıyla ilişkisi olduğunu gösteren araştırmalar vardır fakat araştırmaların sonuçları birbirleriyle tutarsızdır. Bu araştırmada bu iki değişkenin de ölüm kaygısıyla ilişkisine bakarak alan yazında var olan bilgiler desteklenmeye çalışılmıştır. Araştırmada Ölüm Kaygısı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve 5 Faktör Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 74 kişi Türkiye'den, 67 kişi Danimarka'dan katılmıştır. İki farklı ülkede yaşayan katılımcıların ölüm kaygılarını incelemek amacıyla bağımsız t testi yapılmış ve Türkiye'de yaşayan bireylerin ölüm kaygılarının daha fazla olduğu görülmüştür. Benlik saygısı ve ölüm kaygısı arasında ters bir ilişki saptanmıştır. Kişilik özelliklerinden nörotiklik ile ölüm kaygısı arasında pozitif bir korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate death anxiety of the people who have the same cultural background but live in different countries. Cross cultural studies about death anxiety had been conducted with two different cultures. The goal is to fill this gap in the literature. In this context, participants' self-esteem and personality traits were also investigated. There are researches showing that both self-esteem and personality traits have relations with death anxiety. However, results of these researches are inconsistent. They were investigated by looking their relations to death anxiety to support literature. Death Anxiety Scale, Rosenberg Self Esteem Scale and 5 Factor Personality Scale were used in this study. 74 people from Turkey and 67 from Denmark participated in this research. To investigate people's death anxiety independent sample t-test was conducted. According to the results people who live in Turkey have more death anxiety. There is negative correlation between self-esteem and death anxiety. Neuroticism of the personality traits has positive correlation with death anxiety.