Sanatsal yaratıcılık ve psikopatoloji ilişkisine dair toplumsal algının lisans düzeyi sanat eğitimi alan öğrencilere etkisi
The impact of the social perception of the relationship between the artistic creativity and psychopathology on the undergraduate students receiving art education
  1. Tez No: 526969
  2. Yazar: FİKRET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma ile lisans düzeyinde sanat eğitimi alan öğrencilerin, sanatçı kimliğine dair toplumsal yargılardan ne kadar etkilendiği ve bu toplumsal yargıların temelinde, bilimsel bir gerçeklik payı olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma nitel bir araştırmadır. Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için kaynak tarama, yazılı görüşme, sözlü görüşme ve sentez yöntemlerinden de yararlanılmıştır. Araştırmaya, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı'ndan 24 öğrenci ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 12 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, alan yazının taranmasının sonucu elde edilen veriler, görüşme kayıtları, dokümanlar ve uzman görüşleri bir araya getirilerek elde edilen bulgular tartışmaya açılmış ve yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, toplum gözünde sanatçıların diğer toplum bireylerinden farklı olduğu ve sanatsal yaratıcılıkla psikolojik rahatsızlıklar arasında ilişki olduğu görüşünün toplum genelince ve bazı uzmanlarca kabul edildiği ancak lisans düzeyinde sanat eğitimi alan bireylerin bu görüşten etkilenme düzeylerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca sanatsal yaratıcılık ve psikolojik bozukluklar arasında bir ilişki olduğunu öne süren bazı araştırma sonuçlarına rastlansa da bu sonuçların çoğu uzman tarafından kabul edilmediği ve araştırmacılar arasında bu konuya dair bir görüş birliği olmadığı, sanatsal yaratıcılık ve psikopatoloji ilişkisine dair henüz net bir cevap ortaya konamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how much the undergraduate students of art education are influenced by the social judgments about artist identity and whether or not there is a scientific fact at the heart of these social judgments. This research is a qualitative research and source browsing, written interview, oral interview and synthesis methods have also been utilized for the research to be carried out. The participants of the study are 24 students from the Painting Education Department of Education Faculty of Fine Arts at Gazi University and 12 students from the Faculty of Fine Arts at Hacettepe University. In the study, the findings obtained by scanning the field literature, interview records, documents and expert opinions were collected and the findings obtained were discussed and interpreted. As a result of the study, it was observed that the view that the artists are different from the other community members and that there is a relation between artistic creativity and psychological disturbances is accepted by the society as a whole and by some experts, but the level of influence of this view on the individuals who receive art education at the undergraduate level is low. Moreover, in spite of some research findings which suggest that there is a relationship between artistic creativity and psychological disorders, it has been concluded that these results are not accepted by most experts and that there is no consensus among researchers on this subject, that there is yet to be a clear answer to the relation between artistic creativity and psychopathology