One nation, two states: Turkey–Azerbaijan economic relations and the rhetoric of Turkic identity
Bir millet, iki devlet': Türkiye–Azerbaycan ekonomik ilişkileri ve Türklük kimliği söylemi
- Tez No: 526982
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Azerbaycan'ın 1991 yılındaki bağımsızlığından itibaren“Bir Millet, İki Devlet”söylemi Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin resmi ifadelerine egemen olmaktadır. O zamandan bu yana, iki ülke enerji politikalarında, bölgesel çatışmalarda ve ikili ticarette iş birliği yapmaktadır. Yine de Türk olmanın Azerbaycan'da iş yapan Türk iş adamlarının ticari ilişkilerinde ne gibi bir rol oynadığı belirli değildir. Bu çalışma, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin ticari boyutunda Türklük kimliğinin etkisini araştırmaktadır. İlişkilerinin 1991'den bu yana tarihçesini sunduktan sonra, çalışma ilişkileri realizm, liberalizm, ve konstrüktivism üzerinden analiz etmektedir. Türklük kimliğinin ticarete olan etkisini ortaya çıkarmak için ise Türk diplomat ve iş adamlarıyla mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonunda, çalışma Türk kimliğinin ilişkileri başlatıcı ve kolaylaştırıcı etkisini ortaya koyup, bu ilişkilerin çoğunlukla siyasi boyutta ortak çıkarların ve ticari boyutta liberal pazar dinamiklerine uyum sağlamakla sürdürüldüğü sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rhetoric of“One Nation, Two States”has been dominating the official expressions of Turkey-Azerbaijan relations since the independence of the latter in 1991. Along the way, both countries have been cooperating in energy politics, regional disputes, and bilateral trade. However, it is not evident what role being Turkic plays in the commercial relations of Turkish businessmen in Azerbaijan. This study aims to carry out research that examines the impact of Turkic identity on the commercial dimension of Turkey-Azerbaijan brotherhood that is described with the official rhetoric of One Nation, Two States. After providing an historical account of the bilateral relations since 1991, the study analyzes them through the perspectives of realism, liberalism, and constructivism under the methodology of analytic eclecticism. To find out the impact of ideational factors on commercial links, interviews with Turkish diplomats and businessmen are conducted. At the end of the research, the study confirms the role of Turkic identity in initiating and facilitating the relations with the conclusion that they are mostly maintained by mutual interests in political dimension and compliance to liberal market dynamics in the commercial realm.