Türkiye Azerbaycan enerji birlikteliğinde TANAP örneği
The case of TANAP in the Turkish-Azerbaijani bilateral relations
- Tez No: 375971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde ortak tarih, kültür ve akrabalık gibi etkenlerden dolayı birbirini“bir millet iki devlet”olarak tanımlayan Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikteliğine TANAP projesinin muhtemel etkileri araştırılmıştır. Tezimizde bu çerçevede TANAP'ın Türkiye'nin ve Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanmasına olacak etkisi, Azerbaycan'ın enerji ihracatına yapacağı katkı, iki ülkenin ekonomilerine yapacağı etki ile Türkiye ve Azerbaycan'ın ekonomik, siyasi ve kültürel birlikteliklerine yapacağı katkı analiz edilmiştir. Geçmişteki iki ülkenin gerçekleştirdiği enerji projeleri ve TANAP'ın resmi verileri analiz edilerek varılan sonuçlara göre TANAP projesi Türkiye ve Avrupa'nın enerji güvenliklerine katkı sağlayacak olup, aynı esnada Azerbaycan'ın enerji ihracatını büyük oranlarda arttırarak Türkiye ile Azerbaycan'ın ekonomik, siyasi ve kültürel birlikteliklerine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the possible impacts of TANAP on the relations between Turkey and Azerbaijan, two countries which define each other as one nation but two states. We have analised TANAP's impact in Turkey and Europe's energy security, Azerbaijan's energy exports, Turkey's and Azerbaijan's economies and two states economic, political and cultural bilateral relations. TANAP projects will contribute to Turkey's and Europes's energy security, the export of Azerbaijan's energy products and Turkey and Azerbaijan bilateral economic, political and cultural relations. TANAP projects will contribute to Turkey's and Europes's energy security, the export of Azerbaijan's energy products and Turkey's and Azerbaijan's bilateral economic, political and cultural relations according to two states energy project which they fulfilled in the past years and TANAP's official datas.