Kriz yönetiminde etkin liderlik
Effective leadership in crisis management
- Tez No: 526994
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK AYDEM ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, kriz yönetiminde etkin liderliğin önemini ve özelliklerini vurgulamaktadır. Bu önemin, net olarak anlaşılabilmesi için kriz, buna bağlı olarak kriz yönetimi, lider kavramlarına ve krizde gerekli olan lider özelliklerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Araştırmada, kriz durumunda işletmenin devamlılığı ve başarısı için etkin kararlar alarak, astlarını eyleme geçirebilecek yeterliliğe sahip, krize karşı bağışıklık kazandırabilen, krizin manevralarını önceden saptayarak fırsata çevirebilen liderin özellikleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research highlights the importance and features of effective leadership in crisis management. In order to be able to clearly understand this theme, the crisis has been given in detail to crisis management, crisis management, leader concepts and leader characteristics required in the crisis. In the research, the characteristics of the leader who can determine the crisis maneuver and which can gain immunity against the cruiser, which has enough ability to deal with his subordinates, by making effective decisions for the continuity and success of the operator in case of crisis are examined.