The determinants of national team performance in European soccer
Avrupa futbolunda milli takım performansına etki eden faktörler
- Tez No: 526999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Spor performansını anlayış, araştırmacıların her zaman ilgisini çeken konulardan biri olmuştur. Büyüyen futbol endüstrisi ise başarılı uluslar ile diğerlerinin farkını konu alan daha fazla bilimsel çalışmaya sebep olmaktadır. Fakat bu çalışmaların hiçbiri, kullanılan kapsamdan ve veri setinden bağımsız bir şekilde her zaman geçerli olan etkili ve verimli bir model sunmamaktadır. Bunlar daha ziyade, ulusların futboldaki başarı potansiyellerini genel olarak değerlendirme amacına hizmet etmektedirler. Bu çalışma ulusların futboldaki performansını etkileyen ana faktörleri ortaya çıkarmaya ve bu alanda daha önce kullanılmamış bakış açılarıyla hazırlanan bir modeli tanıtmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar gösteriyor ki milli takım oyuncularının değeri milli takım performansını açıklamakta zenginlik, nüfus, coğrafya, Latin kökenli olma ve FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmış olma gibi genel olarak kabul edilmiş faktörlere göre daha etkili. Dolayısıyla, bu çalışma sadece alanında değil aynı zamanda diğer sporlarda da öncü olabilir ve gelecek araştırmalara yön verebilir.
Özet (Çeviri)
Understanding sports performance has always been one of the interests of researchers. Growing soccer industry has led to more scientific studies regarding the differences between successful nations and the others. However, none of these researchers presents an effective and efficient model that is valid all the time regardless of the scopes and data sets used. Rather, they serve as general assessments of nations' success potentials in soccer. This study aims to identify the main determinants that affect nations' soccer performances and introduce a model which is developed with the aspects that have never been used in this field before. Results show that worth of national team players is more effective in explaining national team performance than generally accepted determinants such as nation's wealth, population, geography, being of Latin origin and having hosted FIFA World Cup. Therefore, this study may become pioneer not only in its field but also in other sports and give future researchers a new direction.