Blok oyunlarının çocukların yaratıcılığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of block play on children's creativity
  1. Tez No: 527000
  2. Yazar: MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada blok oyunlarının erken çocukluk dönemi çocuklarının yaratıcılıklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda, Ankara il merkezinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden, normal gelişim gösteren 18 çocuk deney grubunda, 18 çocuk kontrol 1 grubunda, 16 çocuk ise kontrol 2 grubunda olmak üzere toplam 52 çocuk yer almıştır. Araştırmada çocuklara ilişkin demografik bilgileri öğrenmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların blok oyun davranış sıklıkları ve blok inşa aşamalarını belirlemek amacıyla“ Blok İnşa Aşaması Değerlendirme Formu”, çocukların yaratıcılıklarını belirlemek amacıyla“Resim Analizi Yoluyla Yaratıcı Yetenek Testi”, çocukların blok oyunları sürecinde gözlemleri ve ürünlerin fotoğraflarını aktarma amacıyla“Araştırmacı Günlüğü”kullanılmıştır. Araştırmada normallik testi sonuçlarına göre deneysel işlemin etkisinin belirlenmesi amacıyla grup içi, gruplar arası ve ortak etkiyi beraber ele alabilen karışık desenler için iki faktörlü ANOVA yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında sadece deney grubunda bulunan katılımcılar için iki hafta arayla ve toplam üç kez toplanan blok inşa aşamaları değerlendirme formundan elde edilen puanlarda tekrarlı ölçümün olduğu durumlarda kullanılan Friedman testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, deney ve kontrol 1 grupları ile deney ve kontrol 2 gruplarının çocukların ayrıntılara dikkat, akıcılık ve orijinallik boyutları ile toplam yaratıcılıklarının ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu, deney ve kontrol 1 grupları ile deney ve kontrol 2 gruplarının çocukların farklılıkları kabul boyutunda ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı, blok oyun davranış sıklığına ait tekrarlı ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olmadığı, ancak blok inşa aşamalarına ait tekrarlı ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Farkın üçüncü ölçümün lehine olacak biçimde üç ile bir ve üç ile iki, ikinci ölçümün lehine olacak biçimde iki ile birinci ölçümler arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to examine the effect of block play on the creativity of early childhood children. The study was carried out during 2017-2018 academic years with pre-school teachers and normally – developing five years old children attending their classes in Çankaya and Gölbaşı district of Ankara province. In order to find out the demographic information about the children in the research,“Personal Information Form”, to determine the block prevalence rates and block building stages of children“Block Construction Level Evaluation Form”, to determine the creativity of the children,“Creative Ability Test by Picture Analysis”and“Investigator Diary”was used to transfer photographs of the products and observation. In order to determine the effect of experimental process according to the results of normality test in the research, two factor ANOVA method was used for mixed patterns within the group, between groups and joint effects. The Friedman test was used for the participants who were only in the experimental group within the scope of the research and the points obtained from the evaluation form of the block building phases collected for two weeks and total three times. In the findings obtained from the study, the difference between the experimental and control 1 groups and experimental and control 2 groups was found to be statistically significant between the children 's attention to detail, fluency and originality dimensions, and the total creativity' s pre - test and post - test point averages, the difference between pre-test and post-test averages in the acceptance the differences between the experimental and control 1 groups and the experimental and control 2 groups was not statistically significant, there was no statistically significant difference between repeated measures of block play behavior frequency but there was a statistically significant difference between repeated measures of block building phases. It has been determined that the difference is between three and one and three and two, in favor of the third; in favor of the second, between the two and the first.