Unorthodox monetary policy with real-time measurements
Gerçek zamanlı ölçümlerle sıra dışı para politikası
  1. Tez No: 527001
  2. Yazar: AHMET AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OZAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın uyguladığı alışılmışın dışında para politikasının bir parçası olan asimetrik faiz koridoru 2011 ile 2017 yılları arasındaki veriler kullanılarak incelenmiştir. Bayesian methodları kullanılarak üretim ve enflasyon açığı tespit edilmiştir. Daha sonra bu verilerin ışığında, arttırılmış Taylor kuralı uygulanarak, koridorun enstrümanları üretim ve enflasyon açığına göre nasıl davrandıkları saptanmıştır. Politika faizi ve üst sınır üretim ve enflasyon açığına tepki vermemektedir. Buna rağmen alt sınır bu açıklara tepki vermektedir. Üst ve alt aralık sadece üretim açığına tepki verirken, alt ve üst sınır arasındaki açıklık ise sadece enflasyon açığına tepki vermektedir. Üst ve alt sınır arasındaki aralık üzerine VAR modeli uygulanmıştır. Aralık döviz kuru, üretim açığı ve enflasyon açığına tepki vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, asymmetric interest rate corridor which is a part of Central Bank of Republic of Turkey's unorthodox monetary policy is analyzed between the period 2011 and 2017. Using Bayesian filtering methods, output and inflation gaps are determined with the real-time measurements. In light of these gaps, an augmented Taylor rule is implemented to analyze the behavior of the instruments in response to these gaps. Our results indicate that policy rate and upper bound do not react to these gaps, yet lower bound answers to control these gaps. Upper and Lower gap reacts only to output gap, whereas gap only responds to inflation gap in our analysis. Moreover, VAR analysis has been conducted on the gap. The gap responds to exchange rate, output gap and inflation gap shocks.