An Analysis of factors causing sutudent failure in foreign language learning at the Gaziantep Özel Sunguroğlu Erkek Lisesi and Cumhuriyet Lisesi
Gaziantep Özel Sunguroğlu Erkek Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi öğrencilerinin yabancı dil öğreniminde başarısızlığa neden olan etmenlerin incelenmesi
- Tez No: 52702
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
öz GAZİANTEP ÖZEL SUNGURO?LU ERKEK LİSESİ VE CUMHURİYET LİSESİ Ö?RENCİLERİNİN YABANCI DİL Ö?RENİMİNDE BAŞARISIZLI?A NEDEN OLAN ETMENLERİN İNCELENMESİ AKUFUK, Ahmet Zekai Yüksek Lisans Tezi, ingiliz Dili Eğitimi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdal CEYHAN Ağustos, 1996, 73 sayfa Bu tez Gaziantep özel Sunguroğlu Erkek Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi öğrencilerinin yabancı dil öğreniminde başarısızlığa neden olan etmenlerin çözümlenmesini hedeflemektedir. Bu okullarda yabancı dil öğreniminde başarı seviyesini düşüren birbirinden farklı bir çok etmenin olduğu bir gerçektir. Bu faktörler öğrencilerin başarısızlığına neden olabilir. Bu çalışma, bazı öğrencilerin yabancı dil öğrenmeyi neden başaramadığını ve başarısızlıklarındaki en önemli etmenleri bulmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma başarısızlık adı altında üç etmeni içermektedir. Çalışmada yabancı dil öğrenirken öğrencinin kendisinden, okul ile çevresinden ve ailesinden kaynaklanan etmenler incelenmektedir. Bu amaçla bir anket hazırlanarak yabancı dil öğrenimiyle ilgili görüş ve tutumlarını saptamak üzere Gaziantep özel Sunguroğlu Erkek Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları tablolarda gösterilmiş ve anlamlılıkları Chi-square testi ile sınanmıştır. Bilim Dalı Sayısal Kodu : ELT 599
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF FACTORS CAUSING STUDENT FAILURE IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING AT THE GAZ.ANTEP ÖZEL SUNGURO?LU ERKEK LİSESİ AND CUMHURİYET LİSESİ AKUFUK, Ahmet Zekai M.A. in English Language Teaching Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Erdal CEYHAN August, 1996, 73 pages This thesis aims at analyzing the factors causing student failure in foreign language learning at özel Sunguroğlu Erkek Lisesi and Cumhuriyet Lisesi in Gaziantep. It is true that there are a number of different factors decreasing the level of success in learning a foreign language at these schools. These factors may cause students* failure. The purpose of this study is to provide answers to the question why some students fail in learning a foreign language and also to find the most important factors causing students' failure according to the findings. This study includes mainly three factors under the heading of failure. Factors related to the student himself, factors related to school and environment, and factors related to the family are the topics treated in this thesis.For this reason, a questionnaire was prepared and given to the students of özel Sunguroğlu Erkek Lisesi and Cumhuriyet Lisesi to get their opinions about some aspects of the language learning process in their schools. Findings of the study are illustrated in the tables in terms of frequencies and percentages and their meaningfulnesses are tested by chi-square method. Science Code : ELT 599 m