The role of response competition in retrieval-induced forgetting
Davranım rekabetinin hatırlama yollu unutmadaki rolü
  1. Tez No: 527018
  2. Yazar: ŞİRİN EZGİ ERALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA MUNGAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bir öğeyi hatırlamak, bu öğenin daha sonraki bir hafıza testinde hatırlanma olasılığını arttırır. Ancak, öğe ile ilgili ama hatırlanmamış başka öğeler bu hatırlama işleminden fayda görmez hatta zarar görür. Bu olguya, yani hedeflenen öğenin hatırlanmasına bağlı olarak hedefte olmayan ama ilgili öğelerin sonraki hafıza testlerinde hatırlanmamasına,“hatırlama yollu unutma”denir (Anderson, Bjork ve Bjork, 1994). Bu olguya neyin yol açtığı hususunda geniş tartışmalar yapılmaktadır. Ket vurma görüşüne göre hatırlatıcı işaret ile hedef öğe arasında bağ tekrarlanan hatırlama esnasında kuvvetlenir, bu güçlenen bağ da hedefte olmayan rakip öğenin sonraki hafıza testlerinde hatırlanmasında güçlüğe sebep olur (örn., Raaijmakers ve Jakab, 2012; Raaijmakers ve Jakab, 2013). Baskılama görüşüne göre ise hatırlama esnasında hedefte olmayan rakip öğeler aktif olarak baskılanır, tekrarlanan baskılama da sonraki hafıza testlerinde rakip öğelerin hatırlanmasında güçlüğe yol açar (Anderson ve ark., 1994; Anderson ve Spellman, 1995). Baskılama görüşünün temel varsayımı öğeler (hedef ve rakip) arasında rekabet olduğudur. Biz bu çalışmada rekabeti farklı yöntemlerle manipüle ettik, böylelikle rekabetin hatırlama yollu unutma üzerinde etkisini inceledik. İlk deneyde, kategori-öğe eşliklerini öğretme aşamasında aynı kategori üyelerini (Hayvan – Eşek, Hayvan – Aslan) artarda göstererek, hedef ve rakip öğelerin bütünleşmesini sağladık. İkinci deneyde, hem hedef hem de rakip öğe için geçerli olabilecek hatırlatıcı işaret kullanarak hedef ve rakip rekabetini arttırdık. Baskılama görüşünün varsayımları doğrultusunda rekabetin azaldığı durumlarda hatırlamaya bağlı unutmanın yok olduğunu, rekabetin körüklendiği hallerde bu olgunun arttığını bulduk.
Özet (Çeviri)
Retrieving a target item raises its likelihood to be remembered at a later memory test. However, related but not retrieved items do not benefit and actually suffer from such a retrieval. The phenomenon that retrieval of target items weakens subsequent recall of items related to the target is known as“retrieval-induced forgetting”(Anderson, Bjork, & Bjork, 1994). There has been extensive debates about possible reasons why retrieving induces forgetting. Interference account of retrieval induced forgetting (RIF), for instance argues that successive retrieval strengthens association between cue and target, hence resulting in weakened recall of non-target items (e. g., Raaijmakers & Jakab, 2012; Raaijmakers & Jakab, 2013). Inhibitory account of RIF, on the other hand, posits that active suppression of competitors -while retrieving the targets- leads to poorer recall of competitors in subsequent recall (Anderson, Bjork, & Bjork, 1994; Anderson, & Spellman,1995). Basic premise of inhibitory account is the presence of competition among possible responses. In this study competition between possible responses (target and the competitors) was manipulated in order to examine role of response competition on RIF. In Experiment 1, the aim was to reduce competition by presenting category– exemplar study pairs in a category-wise blocked fashion (Animal – Donkey, Animal - Lion), thus enabling conceptual integration of target and competitors. In Experiment 2, the aim was to enhance competition by introducing a shared cue for target and competitor. In line with postulations of inhibitory account, RIF diminished with the alleviated competition and correspondingly it increased with the provoked competition.