Otomatik katılım sisteminin bireysel emeklilik sistemi üzerindeki etkileri
The effects of the automatic participation system on the individual pension system
  1. Tez No: 527028
  2. Yazar: VAHAP OSMAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bireysel emeklilik sistemi, ülke ekonomisininin ihtiyaç duyduğu tasarrufların sağlanmasında önemli rol üstlenmektedir. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında, bireysel tasarruflar sistematik olarak toplanmakta ve ekonomiye aktarılmaktadır. Bununla beraber Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bireysel emeklilik sistemine yönelik talep oldukça düşüktür. Bu araştırmanın amacı otomatik katılım sisteminin bireysel emeklilik sistemi üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi ve yorumlanmasıdır. Türkiye'de bireysel emeklilik sistemine yönelik katılımın sınırlı olması ve bireysel emeklilik sistemine olan katılımın arttırılması amacıyla otomatik katılım sistemine geçilmiştir. 2017 Ocak tarihi itibariyle otomatik katılım sistemi uygulanmaya başlanmış ve kademeli olarak özel ve kamu sektör çalışanları bireysel emeklilik sistemine dahil edilmiştir. Otomatik katılım sistemiyle beraber birçok çalışan bireysel emeklilik sistemine dahil edilmiş ve bireysel emeklilik sistemi dahilinde toplanan fon oranlarında ciddi şekilde artış kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The individual pension system plays an important role in ensuring the savings needed by the country's economy. within the framework of the individual pension system, individual savings are systematically collected and transferred to the economy. However, in developing countries such as Turkey, the demand for the individual pension system is very low. The purpose of this study is to determine and interpret the effects of the automatic participation system on the individual pension system. In Turkey, the system of automatic participation has been started in order to limit the participation in the individual pension system and to increase the participation in the individual pension system. As of January 2017, automatic participation system was introduced and private and public sector employees were gradually included in the individual pension system. With the automatic participation system, many employees have been included in the individual pension system and there has been a significant increase in the funds collected within the individual pension system.