Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerilerinin okul uyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation on the relationship between school adaptation of self-regulatory skills of 5-6 years of children continuing pre-school education institutions
- Tez No: 527029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların öz düzenleme becerilerini ve okul uyumu becerilerini belirlemek, öz düzenleme becerileri ile okula uyum arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma, 2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde Ankara ili, Yenimahalle ilçesinde bulunan resmi ilköğretim anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 5-6 yaş grubu 350 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla; çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek için,“Çocuklar için Genel Bilgi Formu”; çocukların öz düzenleme beceri düzeylerini belirleyebilmek için“Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ)”ve çocukların okula uyum düzeylerinin belirlenebilmesi için ise;“5-6 Yaş Çocukları İçin Okula Uyum Öğretmen Değerlendirmesi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek amacıyla Tukey HSD testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the skills of self-regulation and school-orientation of pre-school children aged group 5-6 and also to determine the relation between self- regulation and school-orientation. In this context, the research was conducted with 350 pre-school children aged group 5-6 in both governmental and non-governmental official pre-schools in Yenimahalle, Ankara. In order to obtain the data for the research, We used“General Information Form For Children”to obtain the information about the children and their families,“Children's Behavior Evaluation Measure”to determine the self-regulation levels of the children, and finally“School Orientation Teacher Evaluation Form For Children Aged 5-6”to determine the school orienton skill levels of the children. Obtained data was analyzed according to One-way Analysis of Variance and according to t test for the independent samples in terms of the number of independent variable categories in the SPPSS 24 packet program. For the considerable differences, Tukey HSD test was used in order to analyze the differences in the groups. The relationship among the variables was analyzed using Pearson Product Moment Correlation.