Akademisyenlerin iş doyumu ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relation between the job safisfaction and burnuot levels in academic personnel and a research
  1. Tez No: 527105
  2. Yazar: SUZAN AL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı akademisyenlerin iş doyumu ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu kapsamda ayrıca akademisyenlerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum ve benzeri gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini; 2017-2018 yılları arasında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Yerleşkesinde görev yapan toplam 178 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve araştırıcının düzenlemiş olduğu Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda araştırmaya katılan akademisyenlerin iş doyumunun yüksek olduğu, bunun bir etkisi olarak da tükenmişlik düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın değişkenleri kapsamında ele alınan tükenmişlik ve iş doyumunun alt boyutları ile bazı demografik özellikler arasında farklılık saptanmıştır. Bu kapsamda sonuç bölümünde kurum çalışanların ve yönetici statüsündekilere bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate the relationship between the job satisfaction and burnout levels among the academicians. Within this context it has been also aimed to study whether job satisfaction and burnout levels differ according to demographic data, such as age, gender, marital status. The sample of the study consist of 178 academicians working at Marmara University Başıbüyük Campus during 2017-18. Maslach Burnout Inventory and Minnesota Job Satisfaction Inventory have been used to obtain the necessary data, along with the personal data form, prepared by the researcher herself. The study has shown that the job satisfaction score was high among the subjects, and in accordance with this, the burnout score was found to be low. The subscores of both inventories have shown differences depending on some demographic data. According to these differences suggestions were summarised in the discussion and conclusion part of the study.