Elektronik sektöründe ERP sistemi seçim ve entegrasyonunda kritik başarı faktörleri
Critical success factors in ERP system selection and integration in electronics sector
  1. Tez No: 527111
  2. Yazar: VOLKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ERP günümüz rekabet ortamında işletmelerinin yönetiminde öne çıkan çok önemli bir stratejik araçtır. Ancak, sistemin çalışanlar tarafından benimsenip etkin kullanımında ve sistemin uyarlanmasında doğru yazılımın seçilmesi kritik bir süreçtir. Bu çalışmada, ERP sistemi kullanan firmaların, sistem uygulama ve entegrasyon süreçlerine yönelik kritik başarı faktörlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan ölçek kullanılarak ERP sistem seçimlerine yön verecek kritik başarı faktörleri tespit edilmiştir. Çalışmanın verilerini oluşturmak üzere anket uygulaması yapılmış olup SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile sonuçlar değerlendirilmiştir. Anket bulgularının istatistiki anlamlılık derecelerini bulmak için yapılan analizlerin sonuçlarına göre kritik başarı faktörleri ile cinsiyet, eğitim, yaş, çalışma süresi, firma içerisindeki pozisyon, ERP sistem kullanım süresi ve farklı modüllere dayalı olarak kullanımlarda anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Diğer yandan ERP uygulama sürecine bağlı olarak ana kriterlerin en önemli alt kriteri, proje takviminin hazırlanması olarak; yönetim tutumu ana kriterinin en önemli alt kriteri değişim yönetimi olarak; ERP verilerinin ana kriterinin en önemli alt kriteri verilerin analiz edilmesi olarak; örgüt davranışı ana kriterinin en önemli alt kriteri bölümler arası işbirliği olarak; ERP sistem seçimi ana kriterinin en önemli alt kriteri yazılım testi ve sorun giderme olarak; ERP sistem tedarikçisi ana kriterinin en önemli alt kriteri satıcı-müşteri ortaklığı olarak; ERP kullanıcıları ana kriterinin en önemli alt kriteri ERP kullanıcı katılımı olarak tespit edilmiştir. Ayrıca AHS (Analitik Hiyerarşi Süreci) ile de ana kriterler ile alt kriterler arasında ilişkiler kurgulanarak kritik başarı faktörlerinin önem derecesi irdelenmiştir. Belirlenen önem derecelerine göre farklı ERP sistemleri değerlendirilmiştir. AHS ile yazılım seçim kriterleri sonuçları incelendiğinde ise Microsoft Dynamics programı en uygun program olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, ERP is a very important strategic tool that stands out in the management of businesses. However, it is a critical process to choose the right software for the system to be adopted by the employees and for the effective use and adaptation of the system. The aim of this study is to analyze the critical success factors of system application and integration processes of companies using ERP system. By using the scale prepared for this purpose, it has been tried to determine the critical success factors that will guide the selection of the ERP system. The questionnaire was applied to create the data of the study and the results were evaluated with the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. According to the results of the analyzes to find the statistical significance of the survey findings, no significant relationship was determined between critical success factors and gender, education, age, duration of study, position within the firm, duration of ERP system usage and usage based on different modules. However, in terms of ERP software, it has been determined that there are significant differences in terms of representatives. On the other hand, depending on the ERP application process, the most important sub-criterion is the preparation of the project schedule; the most important sub-criterion of the management attitude is change management; As the analysis of the most important sub-criteria data analysis of the main criteria ERP data; the most important sub-criterion of the main criteria of organizational behavior is cooperation between the departments; ERP system selection is the most important sub-criteria of the main criteria software testing and troubleshooting; The most important sub-criterion of ERP system supplier is supplier-customer partnership; The most important sub-criterion is ERP user participation. In addition, AHP (Analytic Hierarchy Process) has been used to examine the importance of critical success factors by establishing relations between the main criteria and sub-criteria. Different ERP systems have been evaluated according to the determined importance ratings. When the results of AHP and software selection criteria were examined, Microsoft Dynamics program was chosen as the most suitable program.