İki boyutlu fantastik imgenin illüstratif pratiklerle evrimi
Evolution of two-dimensional fantastic imagery through illustrative practices
- Tez No: 527136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezin konusu genel hatları içinde iki boyutlu fantastik imgenin kökenine ışık tutmak ve evrimini sorgulamaktır. İnsanoğlunun fantastik imgelerinin dayandığı mitolojik kökleri karşılaştırmalı bir şekilde ele almakta ve mitler üzerinden günümüze aktarılan fantastiğe değinmektedir. İnsan ve imgelemin mitolojik kökler ile bağlantısı, ortaya çıkan fantastik imgeler ve arayış, bu imgelerin günümüz dünyasında nasıl bir mecrada hayat bulduğu ve evirildiğinden bahsetmektedir. Farklı alt başlıklar üzerinde ele aldığım bu çalışma mağara resimlerinden, fantastik akımın öncüsü veya aktarıcısı olarak kabul edebileceğimiz isimlere ve çalışmalara, bunların günümüz dijital çağına ve yapay gerçeklik teknolojisine kadar olan inşa sürecini ve bu dönem içerisinde uygulamada olan fantastik pratikler sürecini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to provide an insight into the origins of two dimensional fantastic/fantasy imagery and question its evolution within a certain outline. Mythological origins of fanstastic imagery are addressed in a comparative manner and fantastic imagery inherited from past through myths and legends until today is addressed. Search for fantastic imagery, fantastic images appeared throughout its evolution and its place in today's world are addressed throught the study. This study reviews the notion of fantasy throughout history beginning from cave paintings“parietal art”addressing pioneering works and people in the past with their connections to today's digital age and virtual reality technologies with its development process and applications of fantasy that are in effect.