A. İ. Herzen Rusya Devlet Pedagoji üniversitesi ile Gazi Üniversitesi müzik öğretmenliği lisans programlarının karşılaştırılması
Comparison of Herzen State Pedagogical University of Russia and Gazi University music education bachelor programs
  1. Tez No: 527137
  2. Yazar: ZEYNEP KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHLİKA DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, dört yıllık müzik öğretmenliği lisans programları bulunan, Rusya'dan A. İ. Herzen Rusya Devlet Pedagoji Üniversitesi'nin ve Türkiye'den Gazi Üniversitesi'nin programları arasında karşılaştırma yapılmış, iki ülke müzik öğretmeni yetiştirme yöntemlerindeki mevcut benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için; her iki ülkedeki mesleki müzik eğitiminin genel kurumsal yapılanmalarına, bu yapılanmaların tarihsel gelişimine ve müzik öğretmenliği programlarının bu tarihsel gelişimde ortaya çıkışına değinilmiştir. Ardından, bahsedilen ülkelerdeki müzik öğretmenliği programları için geçerli eğitim standartları ve programları incelenmiştir. Zorunlu ve seçmeli ders adedi, ders saati, kredi yükü ve genel kültür/meslek bilgisi/alan bilgisi ders oranları, dönem, yıl ve program geneli başlıkları altında incelenmiştir. Bahsedilen okulların programları elde edilen bulgular doğrultusunda, amaçları, alım şartları, program içerikleri, öğrenim süreçleri, ölçme ve değerlendirme süreçleri, mezuniyet şartları ve mezuniyet sonrası iş imkânları kategorilerinde benzerlik ve farklılıklar yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, two universities which have 4-year undergraduate music education programs are chosen to be compared from Russia and Turkey; Herzen State Pedagogical University of Russia and Gazi University respectively. The objective of this research is to reveal similarities and differences in the methodology of the aforementioned countries' music education programs. Therefore, institutional structures of professional music education in Russia and Turkey, historical evolution of these structures, and emergence of undergraduate music education programs in this evolution are mentioned. In addition, the education standards in effect for the aforementioned countries and the programs of the selected universities are investigated. The number of must and elective courses, their credit hours, their credit weight, and proportions of the classes in the curriculum for liberal arts, professional education, and field studies are examined under the categories of semester, year, and entire program. Under the guidance of the findings, the programs of the aforementioned universities are evaluated to disclose the similarities and differences in terms of objectives, requirements for the admisison, content of the curriculum, education process, methods for assessment and evaluation, conditions for graduation, and job oppurtinities.