Balmumu güveleri ve parazitoidlerinin mitokondriyal COI gen bölgesi temelli filogenetik analizi
Phylogenetic analysis based on mitochondrial COI gen region of wax month and thei̇r parasitoids
  1. Tez No: 527170
  2. Yazar: BUSE NOGAYLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Böcek çeşitliliğinin önemli bir kısmını kapsayan Hymenopterler, Lepidopter kelebekleri ile parazitoid-konak ilişkisi içindedirler. Geniş bir çeşitliliğe sahip olan böceklerin, filogenilerinin çalışılması, taksonomik açıdan bu canlıların yanlış tanımlanmalarını, karmaşık ve eksik gruplanmalarının önüne geçmektedir. Çalışmamızda Lepidopteran büyük ve küçük balmumu güveleri ve onların Hymenopteran parazitoidlerinin (Galleria mellonella, Achroia grisella, Apanteles galleriae, Pimpla turionellae ve Habrabracon hebetor) mitokondriyal COI gen bölgesi temelli filogenileri incelendi. Bu 5 türün COI gen bölgeleri tür düzeyinde elde edildi. Diğer taksonomik kategoriler için Gen Bankası'ndan elde edilen COI gen bölgeleri kullanıldı. Tür içinde DNA izolasyonunu takiben haplotip ve filogenetik analizleri, tür dışında ise sadece filogenetik analizleri yapılldı. Tür içi analizlerde, G. mellonella'nın en yakın akrabası Kanada-GU091133.1, A. grisella'nın en yakın akrabası Finlandiya-KX041272.1, P. turionellae'nin en yakın akrabası Kanada-KR791223.1, A. galleriae'nin en yakın akrabası Yeni Zellanda-JQ853455.1 ve H. hebetor'un en yakın akrabası Kanada-KR890305.1 olarak tespit edildi. Cins düzeyinde yapılan filogenetik analizlerde Pimpla cinsi içerisinde P. turionellae türüne en yakın tür P. pedalis olarak bulundu; Apanteles cinsi içerisinde A. galleriae W'a en yakın tür A. rolandovegai olarak tespit edildi. Bütün analizler incelendiğinde, konaklar ve onların parazitoidlerinin kendi içlerinde yakın gruplanmalar yaptığı tespit edildi. Filongenetik analizler incelendiğinde parazoidler ve onların konaklarının kendi içlerinde birbirleriyle benzer monofilatik gruplanmalar yaptıkları gözlemlendi. Sonuçlarımızın balmumu güveleri ve onların parazitodilerinin gelecekte yapılacak filogenetik çalışmalarına ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Hymenopteras, which cover a significant part of the insect variety have in parasitoid-host relationship with Lepidoptera butterflies. The study of phylogenies of insects, which have a wide variety, leads to complex and incomplete groupings of taxonomically incorrect identification of these organisms. In our study, mitochondrial COI gene based phylogenies of Lepidopteran large and small waxy worms and their Hymenopteran parasitoids (Galleria mellonella, Achroia grisella, Apanteles galleriae, Pimpla turionellae and Habrabracon hebetor) were examined. These 5 species were obtained at the species level of the COI gene regions. For other taxonomic categories, the COI gene regions obtained from the GenBank were used. DNA isolation of the species followed by haplotype and phylogenetic analysis, and species except phylogenetic analysis. DNA isolation of the species followed by haplotype and phylogenetic analysis, and species followed phylogenetic analysis. Nearest relative of G. mellonella in species analysis Canada-GU091133.1, nearest relative of A. grisella Finland-KX041272.1, closest relative of P. turionellae Canada-KR791223.1, closest relative of A. galleriae New Zealand The closest relative of JQ853455.1 and H. Hebetor was identified as Canada-KR890305.1. In phylogenetic analyzes performed at the genus level, P. pedalis was found as the closest species to P. turionellae in the genus Pimpla; Within the Apanteles genus, A. galleriae W. was identified as the closest species A. rolandoveggoi. When all the analyzes were examined, it was found that the hosts and their parasitoids clustered closely within themselves. When the phylogenetic analyzes were examined, it was observed that the parasites and their hosts had similar monophyletic groupings within themselves. It is expected that our results will shed light on the future waxwork and their phylogenetic studies of their parasitoids.