6. sınıf fen bilimleri dersi vücudumuzdaki sistemler ünitesi dolaşım sistemi konusunun scratch destekli öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları ve motivasyonlarına etkisi
The effect of scratch-assisted teaching of circulatory system subject in systems in our body unit of the 6th grade science class on the academic achievement and motivation of the students
- Tez No: 527192
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, Scratch destekli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi başarılarına ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Bu amaçla 6. sınıf Fen Bilimleri dersi“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi“Dolaşım Sistemi”konusuna yönelik materyaller Scratch programı aracılığıyla araştırmacı tarafından kodlanarak oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz döneminde Düzce ili Cumayeri ilçesinde bulunan, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki ortaokulda öğrenim gören 32 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine kullanımı kolay ve ilgi çekici olan programlama aracı Scratch aracılığıyla hazırlanan etkinliklerle desteklenen fen öğretimi gerçekleştirilirken, kontrol grubu öğrencilerine ise yapılandırılmış sınıf ortamında ders kitabında yer alan etkinliklere bağlı kalınarak fen öğretimi gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği (FÖYMÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Dolaşım Sistemi Konusuna Ait Başarı Testi kullanılmıştır. Başarı testi maddelerinin güvenirlik ve madde ayırt ediciliklerinin tespiti için 118 öğrenci ile pilot uygulama yapılmış ve iki madde testten çıkarılarak teste son hali verilmiştir. Sınıf içi uygulamalardan önce ve sonra olmak üzere gruplara, hazırlanan başarı testi ve Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği (FÖYMÖ) ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Son test uygulamasından yaklaşık beş hafta sonra başarı testi kalıcılığı test etmek amacıyla tekrar uygulanmıştır. Yapılan uygulamalar sonucunda elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek çözümlenmiştir. Verilerin analizinde t-testi ve MANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin başarı ve motivasyonlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Buna ek olarak kalıcılık puanlarına bakıldığında da deney grubu öğrencilerinin kontrol grubuna oranla konuyu daha iyi hatırladıkları ortaya çıkmıştır. Buradan Scratch programı ile kodlama yoluyla tasarlanan oyun ve etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarını, bilgilerinin kalıcılığını ve motivasyon durumlarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the influence of Scratch-assisted teaching on the achievement and motivation of the Sciences Class of the 6th grade students. For this purpose, the materials for 6th grade Science Courses,“Systems in Our Body Unit”,“Circulation System Topic”were created by coding through the Scratch Programme by the researcher and used. Thirty two students who are educated in two different secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Cumayeri in Düzce create the workgroup in the fall semester 2017-2018 academic year. Semi-experimental design was used with pre-test and post-test control group in the research as a practice. Science teaching was supported in the experimental group by the activities prepared by Scratch which is easy to use and interesting to the students. In the control group, Science subjects were taught students by following the activities in the textbook in the structured classroom environment. As a data collection tool, the Achievement Test for Circulation System developed by the researcher and the Motivation Scale for Science Learning (MSSL) were used. A pilot study was conducted with 118 students to determine the reliability and item discrimination of the achievement test questions and two items were removed from the test and the test was finalized. The Motivation Scale for Science Learning (MSSL) and achievement test were applied to the groups before and after the classroom applications as pre-test and post-test. The success test was reapplied to test the permanence, approximately five weeks after the last test. The data obtained as a result of the applications were analyzed and resolved in the SPSS programme. T-test and MANOVA were used in the analysis of the data. As a result of the research, significant difference was found in the achievement and motivation of the students in the experimental and control groups in favor of the experimental group. In addition, when the retention scores were taken into account, it was found that the students of the experimental group remembered better than the control group. It has come through that the games and activities designed by coding with the Scratch programme increase the achievement and motivation of the students. At the same time, Scratch-assisted teaching has also proven to be effective at maintaining the permanence of knowledge. In brief games and activities designed by coding with the Scratch programme improve the achievement, retention of knowledge and motivation of the students.