İstasyon tekniğinin 6. sınıf öğrencilerinin dolaşım sistemi konusundaki akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarına etkisi
The effect of station technique on sixth grade students' academic achievement on circulatory system and attitudes towards science course
  1. Tez No: 791487
  2. Yazar: SEDA NUR GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜMİT YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma; istasyon tekniğinin 6. Sınıflardaki Vücudumuzdaki Sistemler Ünitesi içerisinde yer alan Dolaşım Sistemi konusunun öğretiminde öğrencilerin akademik başarısına ve derse karşı tutumuna etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesinde bulunan Eğriçay Ercan Koşan Ortaokulunda öğrenim gören 6. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki şubede bulunan toplam 35 öğrenci ile yürütülmüştür. 19 öğrenciden oluşan kontrol grubunda fen bilimleri öğretim programının öngördüğü yöntem ve tekniklerle ders işlenirken, 16 öğrenciden oluşan deney grubunda ise istasyon tekniği uygulanarak ders işlenmiştir. Deney grubu öğrencileri 4 gruba ayrılarak 4 farklı öğrenme istasyonunda, haftada 4 ders saati olmak üzere 3 hafta boyunca çalışma yapmıştır. Bu araştırmada nicel yöntemlerden yarı deneysel araştırma modelinden, ön-test- son-test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma verilerini elde etmek için öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen geçerliliği ve güvenirliliği sağlanmış 20 çoktan seçmeli sorudan oluşan başarı testi ve derse yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Veri analizi sonuçlarına göre deney grubunun akademik başarısı ve derse karşı tutumu kontrol grubuna kıyasla daha fazla artmıştır. Ortaya çıkan bu sonuç doğrultusunda istasyon tekniğinin fen bilimleri dersinde akademik başarıyı arttırdığı ve derse yönelik olumlu bir tutum ortaya çıkardığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of station technique on the academic achievement and attitudes of the students in the teaching of the Circulatory System subject in the Systems in Our Body Unit in the 6th Grades.The research was carried out with 6th grade students studying at Egriçay Ercan Koşan Secondary School in Siverek district of Şanlıurfa in the first semester of 2021-2022 academic year. The study was carried out with a total of 35 students in two class. In the control group consisting of 19 students, the lesson was taught with the methods and techniques prescribed by the Science curriculum, while the lesson was taught by applying the station technique in the experimental group consisting of 16 students. Experimental group students were divided into 4 groups and studied at 4 different learning stations for 3 weeks, 4 lesson hours per week.In this study, a quasi-experimental research model, which is one of the quantitative methods, and a pretest - posttest unequalized quasi-experimental design with control group were used. Research validity developed by the researcher to obtain data achievement test consisting of 20 multiple-choice questions with reliability and reliability attitude scale was applied. The obtained daata were analyzed with SPSS 20 statistical program. According to the data analysis results, the academic achievement and attitude towards the course of the experimental group increased more than the control group. In line with this result, it is seen that the station technique increases academic success in the science course and creates a positive attitude towards the course.