STEM yaklaşımı ile basınç konusunda bir öğretim modülünün geliştirilmesi ve uygulanabilirliğinin incelenmesi
Development of a teaching module for pressure with STEM approach and investigation of its applicability
- Tez No: 527261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf fen bilimleri dersi öğretim programında yer alan basınç konusunun öğretiminde STEM eğitimi yaklaşımı ile geliştirilen bir öğretim modülünün öğrencilerin akademik başarılarına, fene ve STEM'e yönelik tutumları ile STEM'e ilişkin görüşlerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışma, karma yöntem araştırma desenlerinden gömülü desende yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda ön test, son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz döneminde, bir büyükşehrin ilçesine bağlı bir köy okulunda öğrenim görmekte olan 33 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Basınç konusunun öğretiminde, deney grubunda STEM temelli öğretim modülü uygulanırken, kontrol grubunda ise öğretim programında öngörülen yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, akademik başarı testi, fene yönelik tutum ölçeği ve STEM'e yönelik tutum ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ve doküman analizi ile elde edilmiştir. Nicel veri toplama araçları ile elde edilen veriler, SPSS 22.0 ve LİSREL 8.80 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucu, deney grubu ile kontrol grubu arasında akademik başarı, fene yönelik tutum ve STEM'e yönelik tutum açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Nitel verilerin içerik analizi sonucu duygu ve düşünceler, olumlu yönler, yaşanan sorunlar, öğrenme süreci ile kazanılan beceriler ve özellikler olmak üzere 5 tema ve 26 koda ulaşılmıştır. Ulaşılan kod ve temalar, deney grubu öğrencilerinin başarı ve tutum düzeylerinde yaşanan artışın sebeplerini ortaya koymaktadır. Araştırma ile elde edilen sonuçlar, STEM temelli öğretim modülünün, öğrencilerin akademik başarıları, fene ve STEM'e ilişkin tutumları ile görüşleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the impact of a teaching module developed with the STEM approach in the teaching of the pressure subject in the 7th-grade curriculum to the academic achievements of students, their attitudes towards science and STEM, and their opinions. The study was carried out in embedded design from mixed method research designs. While in the quantitative dimension of the research, pre-test, post-test control group semi-experimental design was used; in the qualitative dimension of the research, phenomenology was used. The sample of the research consists of 33 students who are studying in a village school connected to a metropolitan in the Fall semester of the 2017-2018 academic year. While the STEM-based teaching module was applied to the experimental group during the teaching of the pressure topic, the methods included in the curriculum were used in the control group. While quantitative data of the study were collected by academic achievement test, attitude towards science scale and attitude towards STEM scale; qualitative data of the study were obtained by semi-structured interviews and document analysis. The data obtained with quantitative data collection tools were analyzed by transferring them to SPSS 22.0 and LISREL 8.80 package program. Qualitative data also were analyzed by content analysis and descriptive analysis. In the result of this research, in terms of academic achievement, attitude toward science, and attitude toward the STEM; in favor of the experimental group, there was a significant difference between the experimental group and the control group. The content analysis of qualitative data has reached to 5 themes and 26 codes, including emotions and thoughts, positive aspects, experienced problems, skills and features acquired by the learning process. The codes and themes reveal the causes of the increase in the level of success and attitude of the experiment group. The results of the study indicate that the STEM-based teaching module has a positive influence on students' academic achievement, attitudes towards science and STEM, and their opinions.