Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin drama alanındaki yeterliliklerinin belirlenmesi (Sivas ili örneği)
Examination of the competency of pre-school teachers working in kindergartens in teaching drama (Sample of Sivas province)
  1. Tez No: 527274
  2. Yazar: YUNUS YAPALI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin drama alanındaki yeterliliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 98 okul öncesi öğretmeninin drama yöntemine yönelik yeterlilikleri var olduğu biçimiyle tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Drama Yeterlilik Anketi, verilerin analizinde ise SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda eğitim kurumlarında okul öncesi öğretmeni olarak çalışan öğretmenlerin; çoğunluğu 18-28 yaş arasında kadınlardan oluşmaktadır. Katılımcıların drama eğitimlerinin mezun oldukları lisans programında gördükleri drama dersi ile sınırlandırılmış olduğu, çoğunluğunun drama eğitimiyle ilgili kurslara katılmaya istekli oldukları, doğaçlama tekniğinin en çok bilgi sahibi olunan ve deslerde en çok kullanılan teknik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the qualifications of pre-school teachers working in kindergartens in teaching drama. The sample of the study included preschool teachers working in kindergartens in Sivas provincial centre . In the study, 98 pre-school teachers working in kindergartens were examined in view of the qualifications assumed to be present in the study group for teaching drama. A“Drama Proficiency Questionnaire ”was developed by the researcher and the data were analyzed using SPSS 22.0 program The results of the study showed that the majority of the teachers working as pre-school teachers in kindergartens consisted of women aged between 18-28 years. It was also found that the participants' drama training was limited to the drama lessons they had in their undergraduate program, most of them were willing to participate in drama training courses, and the improvisation technique was the most widely known and most used technique among the study group.