A multiresidue analytical method for the determination oforganic contaminants in agricultural soil
Tarım topraklarındaki organik kirleticilerintayininde çoklu kalntı analtik metod
  1. Tez No: 527293
  2. Yazar: FERİDE ÖYKÜ SEFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tarımsal kirlilik, hem toprak hem de su kaynaklarının kirlenmesine ilişkin en büyük çevresel sorunlardan biridir. Kirleticilerin toprak-su sistemindeki hareketliliği nedeniyle, toprağın kirlenmesi, insan sağlığının yanı sıra sucul ekosistem için de bir risk faktörü olarak düşünülebilir. Bu nedenle, toprak kirliliğinin izlenmesi sadece çevre için riskin değerlendirilmesi için değil, aynı zamanda kirlenmiş sahalar için arıtma ve iyileştirme yöntemlerinin geliştirilmesi için de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, pirinç yetiştiriciliğinde sık kullanılan 39 pestisit ve 2017-2018 yıllarında Ergene Irmağı'ndan toplanan su numunelerinde sıklıkla tespit edilen 28 endüstriyel kirleticinin analizi hedeflenerek çoklu kalıntı analitik metodu geliştirilmiştir. Toprak örneklerinden hedef analitlerin eşzamanlı ekstraksiyonu ve bunların nicelleştirilmesi, sırasıyla, asetat tamponlu QuEChERS (hızlı, kolay, ucuz, etkili, sağlam ve güvenli) yöntem ve tandem kütle spektroskopisi (LC-MS / MS) ile birleştirilmiş sıvı kromatografisi ile gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntem, hedef bileşiklerin %78'i için %70-120 aralığında tatmin edici geri kazanımlar sağlamıştır. Yöntem, pestisit uygulaması ve sulama faaliyetlerinin neden olduğu tarımsal kirliliği belirlemek amacıyla güneybatı Trakya bölgesinde Ergene nehrinin bitişiğinde yer alan ve başlıca çeltik tarlalarından toplanan 22 toprak örneğine uygulanmıştır. Seçilen zirai ilaçların kalıntıları tüm toprak örneklerinde 0.04-406 μg/kg konsantrasyon aralığında bulunurken, endüstriyel kirleticiler özlellikle çeltik tarlalarından alınan toprak örneklerinde 0,05-807 μg/kg aralığında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural pollution is one of the biggest environmental concerns regarding the contamination of both soil and water resources. Owing to the mobility of pollutants in soil-water system, contamination of soil can be considered as a risk factor for the human health as well as aquatic ecosystem. Therefore, monitoring of soil contamination has a prime importance not only for the evaluation of the risk for the environment but also for the development of treatment and remediation methods for contaminated sites. Hence, development of a multiresidue analytical method was targeted for a wide range of chemicals selected from 39 frequently used pesticides in rice cultivation and 28 industrial pollutants detected in water samples collected from Ergene River in 2017-2018. Simultaneous extraction of the target analytes from soil samples and their quantification were performed with acetate buffered QuEChERS (quick, easy, cheap, effective, rugged, and safe) method and liquid chromatography coupled with tandem mass spectroscopy (LC-MS/MS), respectively. The developed method gave satisfactory recoveries within 70-120% for 78% of the target compounds. The method was applied to 22 soil samples collected from mainly paddy fields located in southwestern Thrace region adjacent to Ergene River in order to determine the agricultural pollution caused by the pesticide application and irrigational activities. The residues of the selected pesticides were found in all soil samples within the concentration range of 0.04-406 μg/kg, whereas the industrial pollutants were dominantly detected in soil samples taken from paddy fields as 0.05-807 μg/kg.