Yaratıcı drama yönteminin kelime öğrenimine etkisi
Effect of crative drama to learning word
- Tez No: 527294
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 7. sınıf düzeyindeki öğrencilere kelime öğretimi esnasında uygulanan yaratıcı drama etkinliklerinin incelenmesi ve çağdaş eğitim yöntemi ile karşılaştırılmasıdır. Araştırma, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Bayrampaşa ilçesindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan iki ayrı 7. sınıf şubesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma probleminin çözülmesine yönelik ön test ve son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Bu model çerçevesinde, yansız olarak seçilen iki sınıftan bir tanesinde kelime öğretimine yönelik yaratıcı drama etkinlikleri uygulanmıştır. Eğitim sürecine başlamadan önce deney ve kontrol grubunun kelime bilgisine yönelik ön test uygulanmış ve grupların birbirine denk olduğu gösterilmiştir. Beş haftalık eğitim sürecinin ardından son test uygulaması ile grupların kelime bilgisine yönelik puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Üç haftalık bir aradan sonra kalıcılık testi ile tekrar bir değerlendirme yapılmıştır. Çağdaş eğitim yöntemi ve yaratıcı drama teknikleri uygulanan iki grubun da eğitim sürecinden sonra aldıkları puan ortalaması başlangıç düzeylerine göre artış gösterdiği tespit edilmiştir. Yaratıcı drama teknikleri uygulanan deney grubundaki öğrencilerin son test ve kalıcılık testinde aldıkları puan ortalamaları çağdaş eğitim yöntemi uygulanan gruba göre daha yüksektir. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında yaratıcı drama etkinliklerinin kelime öğretimi üzerindeki etkileri oldukça belirgindir. Bu anlamda, yaratıcı drama uygulamalarının ilköğretim düzeyinde uygulanan mevcut çağdaş eğitim yöntemine uyarlanması ile kelime öğreniminin kolaylaşacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to evaluate the creative drama activities applied during the vocabulary teaching to the students at the 7th grade primary education level and to compare them with the contemporary education method. The research was conducted in two separate 7th class branches in a government school, Bayrampaşa district of İstanbul province. An experimental model with pre-test post-test control group was used to solve the research problem. Within this model framework, creative drama activities for teaching vocabulary were adapted in one of the two classes selected objectively. Before the training process was started, a pre-test for the vocabulary of the experimental and control group was applied and the groups were shown to be equal to each other. Following the five-week training period, the scores for the vocabulary of the groups were compared with the final test. After a three-week session, a retest was performed with a permanence test. It was found that the two groups that applied contemporary education method and creative drama techniques showed an increase according to their starting point average scores after the training process. The students in the experimental group who applied creative drama techniques had higher average scores in the final test and permanence test than the contemporary training method.