Van Gölü balıkçılığının yapısal analizi
Structural analysis of Van Lake fishery
- Tez No: 527335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM SEZAİ BOZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Van Gölü inci kefali avcılığında kullanılan av araç gereçlerini, avcılığının yapıldığı teknelerin özelliklerini, avlanan inci kefali miktarlarını, Van Gölü balıkçılığının sosyo-ekonomik yapısını ve balıkçıların sorunlarını belirlemek için Nisan 2016–Aralık 2017 yılları arasında, 77 anket görüşmesi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre inci kefali avcılığında sadece fanyalı uzatma ağının kullanıldığı tespit edilmiştir. Tespit edilen bu fanyalı uzatma ağının teknik planı FAO standartlarına göre tanımlanmış ve Van Gölü'nde bir balıkçı teknesinin ortalama 4393 m fanyalı uzatma ağı kullandığı saptanmıştır. İnci kefali avcılığında kullanılan balıkçı teknelerinin ortalama 92±36.75 hp motor gücüne sahip olduğu ve teknelerin ortalama uzunluklarının 12±2.25 m olduğu tespit edilmiştir. Van Gölü'nde yıllık yaklaşık 1500 ton inci kefalinin avlandığı saptanmıştır. Ayrıca Van Gölü balıkçılığının sosyoekonomik yapısı belirlenmiştir. Anket sonuçlarına göre balıkçıların en önemli sorunlarının kaçak avcılık, avladıkları balığın para etmemesi ve çekek yeri sorunu olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu tez ile Van Gölü balıkçılığının sürdürülebilir bir şekilde yönetilebilmesine bir katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted with 77 survey studies for the determination of, the characteristics of fishing gear and fishing boats and amount of pearl mullet captured in Lake Van, Socio-economic structure of Van Lake fishery and to identify problems of fishermen between April 2016 and December 2017. According to the results, it has been identified that only trammel nets is used by fisherman on pearl mullet fishing in the Lake Van. Technical plans of trammel nets were drawn according to the FAO standards and it has been found that a fishing boat uses an average of 4393 m of trammel net in the Lake Van. It was identified that the fishing boats used in pearl mullet fishery had average engine power of 92±36.75 hp and average of boats length was 12±2.25 m. Furthermore, an annual about of 1500 tonne pearl mullet is caught in Lake Van. In addition, the socio-economic structure of the Van Lake fishery has been determined. According to the results of the survey, it was determined that the most important problems of fishermen were illegal fishing, low fish prices and lack of harbour facilities. As a result, this thesis aims to assist sustainable management of Van Lake fishery.