Social capital and subjective wellbeing in Albania
Arnavutluk'ta sosyal sermaye ve öznel refah
  1. Tez No: 527350
  2. Yazar: SUADA AGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYİR NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, Arnavutluk'ta sosyal sermaye ile öznel refah arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Sosyal sermaye dünyadaki literatüre dikkat çeken bir kavramdır. Dinamik ve çeşitlendirilmiş bir tarihi yansıtan bir ülke olan Arnavutluk bağlamında çalışmak, kapsamlı çalışmalardan yoksun bir araştırma alanındaki türünün ilk örneği değil, aynı zamanda Arnavutluk'ta da benzer şekilde görülmemiş olan öznel refahın ışığı. Bu nedenle, bu çalışma Arnavutluk İstatistik Enstitüsü INSTAT tarafından 2012'de toplanan“Yaşam Standardı Ölçüm Anketi”nden elde edilen verileri kullanarak sosyal sermaye ile öznel refah arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma katılımcıların sosyal sermayelerini ölçerek ölçmektedir. Arkadaşları ve akrabaları ile ilişkileri, dernek üyelik seviyeleri, borç para alma, insanlara güven ve devlete güvenmeleri. Bu çalışmanın bulguları, akrabalar ile sosyal katılımın ve devlete duyulan güvenin, öznel refah düzeylerinin yüksek düzeyde güçlü bir belirleyicisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışma aynı zamanda diğer değişkenlerin etkilerini de kontrol etmektedir. Örneğin, UBN (karşılanmamış temel ihtiyaçlar), yaş, gelir, cinsiyet ve sağlık durumu, öznel iyi oluş üzerinde de önemli etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between social capital and subjective wellbeing in Albania. Social capital is a concept that has received growing attention in the literature around the world. Studying it in the context of Albania, which is a country that reflects a dynamic and diversified history, would not only be among the first of its kind in a research field lacking of extensive studies, but would also offer the opportunity to study it in the light of subjective wellbeing which is similarly unprecedented in Albania. Therefore, this study aims to explore the relationship between social capital and subjective wellbeing by using data from the“Living Standard Measurement Survey”which was collected by Albanian Institute of Statistics INSTAT in 2012. This study measures social capital of the participants by looking at their relationship with their friends and relatives, their association membership levels, borrowing money, trust in people and their trust in government. Findings of this study show that social participation with relatives and trust in government are significant strong predictors of higher levels of subjective wellbeing. This study also controls for the effects of other variables. For example, UBN (unmet basic needs), age, income, gender, and health status have significant impacts on subjective wellbeing as well.