Sanatta yaratma kavramı üzerine bir inceleme
A Dissertation on the concept of creation in art
  1. Tez No: 52743
  2. Yazar: SERLA BALKARLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL H. DEMİRDÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışma sanatta yaratma kavramına bir“giriş”özelliği taşımaktadır. Bu giriş ilkin sanat ve bilgi alanlarında yaratma işinin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konarak başlamaktadır. Daha sonra da yaratıcılığı sanatın tümü olarak gören bir sanat akımına, anlatmalığa değinilerek, anlatımalığın aslında yaratmanın kendisinin ne olduğu üzerinde durmadığı vurgulanmaktadır. Yaratmanın kendisinin ne olduğu üzerinde duran bir çağdaş düşünür, sanatçı ve bilim adamının, Roll May'in yaratma kavramı ele alınmaktadır. Bu bakımdan May'in yaratmanın bir ontolojisini yaptığı ve kavramı somut, üzerinde çalışılabilir bir biçimde anladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This dissertation trys to be a short“introduction”for the concept of creation in Art. i i At first, it takes the creation as human activity in Art and knowledge, adn then asks what are the differences and similarities among the creation in Art and the creation in knowledge. Then, it takes expressionism as an Art doctrine to emphasizes the concept of creation as the whole of Art. Expressionism can not explain what is the creation in its self-being. It shows that the creation how tebe identified with Art. Thirdly, the concept of creation of Rollo May are taken as an model of answer to this problem and to this question. We think that Rollo May constructs an ontology of the process of creation. Therefore, the concept of creation loses its old mystical and widely known meaning.