Çocuk alerji polikliniğinde yapılan deri testlerinin hastanın tanısı, hastalarda yarattığı anksiyete düzeyi ile ailelerin test sonuçlarından beklentilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the patient's diagnosis of the skin tests performed in the pediatric allergy outpatient clinic, the anxiety level of the patients and the expectations of the families from the test results
  1. Tez No: 689297
  2. Yazar: NAGİHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hastalık tanısı konulurken deri testleri sıklıkla başvurulan yöntemdir. Birçok aile alerji testi yapılarak hastalığa yol açan nedenin kesin olarak bulunacağını düşünmektedir. Ayrıca aileler alınacak önlemlerle de yakınmaların bir daha tekrarlamayacağını düşünmektedir. Çalışmamızda, ailelerin alerji testi sonuçlarından nasıl bir beklenti içinde olduklarını araştırmak ve bu testlerin çocuklarda korku ve anksiyeteye neden olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve Astım polikliniğine Kasım 2020 - Mart 2021 tarihleri arasında başvurup deri prik testi yapılan 3-9 yaş arasındaki hastalar ve ebeveynlerine bu durumu araştırmaya yönelik anketler uygulanmıştır.Çocukların duygusal dışa vurumunu değerlendirme ölçeğinin puanlaması yaşa göre değerlendirildiğinde hastanın yaşı arttıkça işlem sırasında ve işlem sonrasında aldığı puanlar azalmaktadır. Küçük yaş grubundaki hastaların ölçek skoru yüksek saptanmıştır, sonuç olarak yaş küçüldükçe deri testine bağlı anksiyete ve korku düzeylerinin artmış olduğunu göstermektedir.'Alerji testi yapılması çocuğunuzda herhangi bir korku, huy-davranış değişikliğine neden olur mu?' sorusuna ebeveynlerin %70,5'ü 'Hayır' olarak yanıtlamıştır. Ebeveynlerin çoğunun deri testinin korku yaratmayacak bir işlem olduğunu düşünerek çocuklarına test yaptırdıkları anlaşılmıştır. Ailelerin beklentilerinin aksine deri testinin çocuklarda korku oluşturabileceği sonucuna ulaşılmıştır.Deri testi pozitifliği hekim tarafından doğru yorumlanmalıdır. Sadece alerji testi sonucu ile hastalık tanısı konulması ve tedavi başlanması doğru bir yaklaşım olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Skin tests are frequently used method when diagnosing the disease. Many families think that allergy testing will definitively find the cause of the disease. In addition, families think that the complaints will not repeat with the measures to be taken. In our study, it was aimed to investigate how families expect from allergy test results and to examine whether these tests cause fear and anxiety in children. Between November 2020 and March 2021, patients between the ages of 3 and 9 who applied to Gazi University Faculty of Medicine Child Allergy and Asthma outpatient clinic and underwent skin prick tests were given surveys to investigate this situation. When the scoring of the Children's Emotional Manifestation Scale is evaluated according to age, the scores obtained during and after the procedure decrease as the patient's age increases. The scale scores of the patients in the younger age group were found to be high, as a result, it shows that the anxiety and fear levels related to the skin test increase as the age decreases. 70.5% of the parents answered 'No' to the question“Does the allergy test cause any fear, mood-behavioral change in your child?”. It has been understood that most of the parents think that the skin test is a procedure that will not cause fear, and for this reason they have their children tested.Contrary to the expectations of parents in children's skin testing was concluded to create fear. Skin prick test positivity should be interpreted correctly by physicians. It will not be the right approach to diagnose the disease and start treatment only with the result of allergy test.