A critical discourse analysis of the anti Turkish discourse of Austrian Freedom Party
Avusturya Özgürlük Partisi'nin Türkiye karşıtı söylemlerinin eleştirel söylem analizi
- Tez No: 527499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Avusturya Özgürlük Partisi'nin Türkiye karşıtı söylemlerini eleştirel söylem analizinin yöntemlerini kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Avusturya aşırı sağ partisi Türkiye'ye, Avusturya'da yaşayan Türklere ve diğer Müslüman azınlık gruplara karşı sistematiksel olarak nefret kampanyası yürüterek oylarını önemli derecede arttırmıştır. Avusturya'nın Türkiye'ye karşı düşmanca tutumu son yıllarda yeni bir boyut kazanmıştır. Bu durum Avusturya aşırı sağının artan yükselişinden bağımsız olarak açıklanamaz. Bu bakımdan, bu tez aşırı sağın Türkiye karşıtı söylemleri hakkında tarihsel gelişmeleri de dikkate alarak eleştirel bir değerlendirme yapmaya çalışmaktadır. Bu çalışma genel olarak üç ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, eleştirel söylem analizi ve modelleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Avusturya ana akım partilerinin Türkiye'ye karşı tutumları tarihsel ve güncel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Burada karşımıza çıkan husus Türkiye karşıtlığının Avusturya'da geniş bir dönemi kapsadığı ve tarihde yaşanan çatışmalarla doğrudan ilişkili olduğudur. Son bölümde ise eleştirel söylem analizinin çeşitli yöntemleri aşırı sağın kullandığı söylemlere uygulanmış ve bu ideolojik söylemler eleştirel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse anti-Turkish discourse of Austrian Freedom Party (FPÖ) through using Critical Discourse Analysis (CDA). Austria's far-right party has raised its popularity by making systematic hate campaign against Turkey, Turkish community and other Muslim minority groups in Austria. In addition to FPÖ, Austria's hostility toward Turkey has become more remarkable in recent years that cannot be interpreted separate from growing influence of Austrian far-right wing party. Therefore, this thesis intends to give a critical overview about anti-Turkish discourse of the FPÖ in the light of historical developments and current challenges. In general, this thesis is divided in three parts. In the first part, this thesis introduces CDA and reviews the models of CDA that were applied in the study. Second part analyses policies of the FPÖ and other mainstream parties in the past and today. While discussing anti-Turkish discourse in Austrian politics in view of the FPÖ, this thesis argues that anti-Turkish discourse covers several decades and have clear ties with historical encounters and conflicts. In the last part, models of CDA are applied to discourses of the FPÖ in order to analyse these statements in a critical way.