The dispute between two major European powers over Gibraltar's sovereignty
İki büyük Avrupa gücünün Cebelitarık'ın bağımsızlığı üzerindeki anlaşmazlığı
  1. Tez No: 527503
  2. Yazar: AHMET ATİLLA
  3. Danışmanlar: DR. ENES BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Britanya Cebelitarık'ı İspanya'dan 1704 yılında İspanya Veraset Savaşı sırasında ele geçirmiştir. İspanya Cebelitarık'ı 1713 Barış ve Dostluk Anlaşması ile resmi olarak Britanya'ya vermiştir. Daha sonra ise anlaşmanın yorumlanmasında tarafların anlaşamaması ve İspanya'nın Cebelitarık üzerinde hak iddia etmesiyle Cebelitarık Anlaşmazlığı başlamıştır. Cebelitarık Anlaşmazlığında İspanya ve Birleşik Krallık 1975'e kadar güce dayalı realist politikalar ile bu anlaşmazlığı çözmeye çalışmışlardır. Bu anlamda İspanya, yüzyıllar boyunca kuşatma, ambargo ve savaş gibi araçlar ve güce dayalı politikalar ile Cebelitarık'ı Birleşik Krallıktan geri almaya çalışmıştır. Bu anlaşmazlık General Franco dönemi boyunca da devam etmiştir. İspanya Cebelitarık ile olan sınırını 1969'da tamamen kapattığında anlaşmazlık çıkmaza girmiştir. Fakat bu durum General Franco'nun ölümünün ardından değişmiş ve takiben İspanya'da demokrasiye geçiş süreci başlamıştır. Dahası, İspanya 1977'de üye olmak için Avrupa Topluluğu'na başvuruda bulunmuştur. Bununla birlikte adaylık süreciyle Avrupalılaşma süreci başlamış ve etkisini hem iç hem de dış politikada yaşanan değişimle göstermiştir. Bu bağlamda İspanya, Cebelitarık'a olan tutumunu yumuşatmış, Franco döneminde dondurulan ilişkileri sınırı yeniden açarak düzeltmiştir. Böylece Avrupalılaşma süreci Cebelitarık Anlaşmazlığında dönüştürücü bir rol oynayarak, yüzyıllardır devam eden güce dayalı politikaların terkini sağlamış, barışçıl yol ve çözümlerin zeminini oluşturmuştur. Bu süreçte Cebelitarıklılar ise belirli ölçüde Birleşik Krallıktan siyasi hak ve özgürlük elde ederek Birleşik Krallık vasıtasıyla Avrupa Birliği ile ekonomiden güvenliğe birçok alanda işbirliği sağlamıştır. Birleşik Krallık Haziran 2016'da Avrupa Birliği üyeliği referandumu yapmıştır. Birleşik Krallık yüzde 52 ile birlikten ayrılma kararı alırken Cebelitarık yüzde 96 ile birlikte kalma yönünde oy kullanmıştır. Referandum sonuçları Birleşik Krallık içinde birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Bu karar özellikle son otuz yıldır Avrupa Birliği'nin etkisiyle yumuşamış olan Cebelitarık Anlaşmazlığını İspanya-Birleşik Krallık hattında tekrardan germiştir. Bu tezde ise 300 yılı aşkındır devam eden bu anlaşmazlık ve bu anlaşmazlığa etki eden faktörler anlatılacaktır. Bu tez argüman olarak Avrupalılaşma sürecinin Cebelitarık Anlaşmazlığında her iki ülkenin güç odaklı realist siyasetten diplomatik yollara dayalı barışçıl politikalara geçiş yaptığını kullanmaktadır. Sonuç olarak bu tezde teorik çerçeve olarak klasik realizm ve Avrupalılaşma kavramı bu dönüşümü anlatmak için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Britain seized Gibraltar from Spain in 1704 during the Spanish Succession War. Spain officially handed the sovereignty of Gibraltar to Britain after the Treaty of Peace and Friendship Treaty in 1713. The Gibraltar Dispute began with when the Spain and Britain failed to reach a consensus on interpreting the treaty and the claim's of Spain over Gibraltar. Britain and Spain intended to solve this dispute by power politics until 1975.Spain applied the means of the power politics such as sieges, embargo and the war throughout centuries to take control of Gibraltar from Britain. The Gibraltar Dispute reached a deadlock when Spain closed the border gate in 1969 However, the status quo started to change in 1975 after the death of Franco who had ruled Spain since 1939 by dictatorship. Thus, the death of Franco led to the start of the transition to democracy. Spain applied for EC membership in 1977. Europeanization process began with the application and showed its influence in both domestic and foreign affairs. Because Spain underwent such a transformation, having developed diplomatic relations with the UK. As a result, as Spain's attitude towards Gibraltar changed, the border gate between Spain and Gibraltar, which was closed during the Franco era, was reopened.The Europeanization process played a transformative role in the Gibraltar Dispute and led to abandon of the centuries long power based realist politics. The process provided a basis for peaceful resolutions. Meanwhile, Gibraltarian people gained political rights from the UK and developed cooperation with the EU from economy to security through the membership of the UK. The UK held the EU membership referendum in 2016. While, 52% of British voters voted in favor of leaving the EU, 96% of Gibraltarian voters voted in favor of remaining in the Union. The result of the referendum has consequences for both the UK and Gibraltar. In this study, the Gibraltar Dispute will be studied as well as the factors that have been shaping the conflict since 1704. This study will apply classical realism and the concept of Europeanization as theoretical frameworks to analyze the transformation of Gibraltar Dispute since 1704.