Çevre-enerji konularına yönelik gerçekleştirilen argümantasyon temelli öğretimin sınıf öğretmeni adaylarının eleştirel düşünmelerine, akademik başarılarına ve argüman oluşturma becerilerine etkisi
Effect of argumentation-based teaching carried out for environment-energy subjects on critical thinking, academic achievement and argumentation skills of classroom teacher candidates
- Tez No: 527504
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın amacı; çevre-enerji konularına yönelik gerçekleştirilen argümantasyon temelli öğretimin sınıf öğretmeni adaylarının eleştirel düşünmelerine, akademik başarılarına ve argüman oluşturabilme becerilerine etkisini incelemektir. Karma araştırma yöntemlerinden gömülü desene uygun olarak yürütülmüş bu çalışmanın nicel kısmında ön-son test deney-kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel kısmında ise bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiş olup İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir üniversitenin Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği ikinci sınıfta okuyan ve“Çevre Eğitimi”dersini alan 44'ü deney 44'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 88 öğretmen adayından oluşmaktadır. Bu çalışmada deney ve kontrol grubuna uygulama öncesi ve sonrasında eleştirel düşünme becerilerindeki değişimi ölçmek amacıyla Watson ve Glaser (1964) tarafından geliştirilmiş ve pilot uygulama ile güvenirliği (KR-20) 0,53 olarak bulunan“Eleştirel Akıl Yürütme Gücü Ölçeği”uygulanmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının enerji başarı seviyelerini ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ve güvenirliği (KR-20) 0,79 olan“Enerji Başarı Testi”uygulanmıştır. Ön testlerin akabinde çevre eğitimi dersleri on hafta süresince deney grubunda argümantasyon temelli, kontrol grubunda ise geleneksel öğretimle işlenmiştir. Argümantasyon temelli öğretim sürecinde çevre-enerji konularında hazırlanan ve uzman görüşü alınarak başka bir öğrenci grubunda ön uygulaması yapılarak son şeklini alan senaryolar kullanılmıştır. Uygulama sürecinde sınıf öğretmeni adaylarından senaryolarla ilgili bireysel ve grup olarak argüman ve karşıt argüman oluşturmaları istenmiş; grup çalışması sonunda argümanlarında değişiklik olup olmadığına ilişkin görüşleri alınmıştır. Uygulama sonunda veri toplama araçları son test olarak tekrar uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde, frekans, bağımlı ve bağımsız gruplar t-testi, kovaryans analizi (ANCOVA), tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tek yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA, Bonferroni ikili karşılaştırmalar testi, Friedman ve Wilcoxon Testi ve kolerasyon analizinden yararlanılmış ve araştırma alt problemlerine bağlı olarak hesaplamalar yapılmıştır. Argüman oluşturma ortalama puanları ile eleştirel düşünme son test ortalamaları karşılaştırılmış ve korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Nitel verilerin analizinde adayların bireysel ve grup olarak oluşturdukları argümanlar Toulmin Argüman Modeli'ne göre değerlendirilerek“Argüman Yapısı Puanlama Anahtarı'na”göre argüman ortalama puanları ve“Argümantasyon Değerlendirme Ölçeği'ne”göre de argüman düzeyleri belirlenmiştir. Grup etkinliği sonunda sınıf öğretmeni adaylarının bireysel savunduğu argümanlarında değişiklik olup olmadığına ilişkin görüşler, içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of argumentation-based teaching carried out for environment-energy subjects on critical thinking, academic achievement and argumentation skills of classroom teacher candidates. The research was conducted in accordance with the mixed research method and the embedded pattern was used. Quantitative part, pre-post test semi experimental design with experimental-control group was based, and the qualitative part, multiple holistik case study design was based. Working group of the research was determined by criterion sampling and is composed of total 88 teacher candidates (44 experimental and 44 control groups) attending to 2nd class of classroom teaching department of Education faculty of a university located in Central Anatolia Region. In this study, Critical Thinking Appraisal Test which was developed by Watson and Glaser (1964) and had a confidence level (KR-20) of 0.53 was applied to the experimental and control groups in order to measure the change in their critical thinking skills before and after experiment. Also, for measurement of the energy success levels of classroom teacher candidates,“Energy Information Test”which was developed by the researcher and had a confidence level (KR-20) of 0.79 was used. Following the pre-tests, environmental education lessons were teached for 14 weeks in the experimental and control groups based on argumentation and traditional teaching, respectively. In the argumentation-based teaching process, the scenario that was prepared in the environment-energy topics and the final form was used by applying the expert opinion and preliminary application in another student group. In the implementation process, classroom teacher candidates were wanted to form arguments and counter arguments by individually and in groups; their opinions were received if their arguments changed or not in the end of the group study. In the analysis of the quantitative data, percent, frequence, dependent and independent samples t-test, analysis of covaryans (ANCOVA), one way ANOVA, Repeated Measure ANOVA, Bonferroni test, Friedman and Wilcoxon Test and correlation analysis were utilized and calculations were performed depending on the research sub-problems. In the analysis of qualitative data, the candidates' individual and grouped arguments were evaluated according to the Toulmin Argument Model; argument average scores were determined according to“Argument Structure Scoring Key”, argument levels were determined according to“Argumentation Evaluation Scale”. The average scores of the argument creation and the critical thinking final test averages were compared and the correlation coefficient was calculated. At the end of the group activity, opinions about whether there were any changes in the individual arguments argued by the classroom teacher candidates were analyzed by content analysis.