Yeni bir sülfonilhidrazon ve metal komplekslerinin sentezlenmesi, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and biological activities studies of a new sulfonylhydrazone and its metal complexes
  1. Tez No: 527506
  2. Yazar: ESRA ÇİNARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada p-toluensülfonilhidrazid'in 2-benzoilpiridin ile tepkimesinden bir adet yeni sülfonil hidrazon ligantı ( LH) ve bu ligantın üç adet metal kompleksi sentezlendi. Ligantın kimyasal yapısı elementel analiz, IR ve UV-Vis. spektral verileri ile karakterize edildi. Komplekslerin kimyasal yapıları; elementel analiz, IR ve UV-Vis. spektral verileri ve manyetik duyarlılık çalışmaları ile aydınlatılmaya çalışıldı. Tek kristali elde edilebilen LH ligantının ve [Ni(L)2] kompleksinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatıldı. LH ligantı ve komplekslerinin antimikrobiyal aktiviteleri 10 bakteriye karşı araştırıldı. Sentezlenen tüm bileşiklerin DNA ile etkileşimi agaroz jel elektroforez yöntemiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, one new sulfonyl hydrazone ligand (LH ) was synthesized by the reactions of p-toluene sulfonyl hydrazide with 2-benzoyl pyridine and three metal complexes of this ligand have been prepared. Chemical structure of the ligand was characterized by elementel analysis, IR and UV-Vis. spectral data. Metal complexes were clarified by means of elemental analysis, IR, UV-Vis. spectral data and magnetic susceptibility studies. Crystal structures of LH ligand and [Ni(L)2] complex were investigated by X-ray single crystal method. Antimicrobial activities of ligand (LH) and its complexes were also investigated against 10 different bacteria. The interactions of all synthesized compounds with plasmid DNA were charecterized using agarose gel electrophoresis.