Müşteri memnuniyeti ve hizmet sektöründe ölçülmesi
Customer satisfaction and measurement in the service sector
- Tez No: 527550
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, sanayi devrimiyle birlikte, müşteri ve hizmet, hizmet kalitesi kavramları, hizmet kalitesinin ölçülebilirliği incelenmiştir. Gıda sektörü dünyada gelişen ve canlılık gösteren bir sektör olup, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti kavramları önem arz etmektedir. Yaşanan gelişmeler ve sektörün nitelikleri nedeniyle restoran işletmeleri için hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasını zorunludur. Hizmet sektöründe müşteri memnuniyetinin ölçülmesine yönelik yapılan bu çalışmanın amacı restoran işletmelerinin hem ürün hem hizmetin kalitesi bakımından müşterilerinin bu işletmelerle ilgili belli faktörler kapsamında beklentileri ile algılamış oldukları hizmet kalitesini ortaya koyarak, memnuniyet seviyelerinin ölçülmesi ve bu durumun müşterilerde çeşitli değişkenler kapsamında müşteri memnuniyetinin oluşup oluşmayacağının ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, together with the industrial revolution, the concepts of customer and service, quality of service and the measurability of service quality are examined. The food sector is a developing and vibrant sector in the world and the concepts of service quality and customer satisfaction are important. Due to the developments and the characteristics of the sector, it is obligatory for the restaurant businesses to provide quality of service and customer satisfaction. This study, which intended to measure the customer satisfaction in the service sector, aims to measure the level of satisfaction of the restaurant businesses in terms of the quality of products and services and the quality of service they perceived in the context of certain factors related to these businesses and to show whether customer satisfaction will be formed within the scope of various variables.