Kangal ve yöresi türkülerinin viyolonsel eğitiminde kullanılmasına ilişkin bir çalışma
A study on the use of Kangal and local folk songs in violoncello education
- Tez No: 527553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, TRT repertuarında bulunan Kangal ve yöresi türkülerinden Eğitim Fakülteleri'nin Müzik Öğretmenliği Bölümü'ndeki ve Güzel Sanatlar Liseleri'ndeki viyolonsel eğitimine uygun olduğu düşünülen 10 türkü ile, türkülerde kullanılan – kullanılması planlanan sol el teknikleri ve sağ el yay teknikleriyle ve adı geçen müzik kurumlarında görev yapan viyolonsel öğretmenleri ve güncel öğretim programlarıyla sınırlıdır. Kangal ve Yöresi Türkülerinin viyolonsel eğitiminde kullanılmasının viyolonsel eğitimine katkı sağlaması, türküler yoluyla viyolonseldeki uluslararası tekniklerin kavranmasına kolaylık sağlayabilmesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma doğrultusunda Kangal ve yöresi türkülerinin, sağ el yay tekniklerinden“legato ve detaşe çalma”konuları, sol el teknikerinden ise“pozisyon geçişi”konuları bakımından Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalları bireysel çalgı dersi“viyolonsel”öğretim programlarında ve Güzel Sanatlar Liseleri bireysel çalgı dersi“viyolonsel”öğretim programlarındaki kazanımlara uygun türküler olup bu türkülerin viyolonsel dersi öğretim programlarına katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kangal, sağ el teknikleri, sol el teknikleri, viyolonsel eğitimi Sayfa Adedi : 124 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Şebnem YILDRIM ORHAN
Özet (Çeviri)
This research was carried out with 10 folk songs, which are thought to be suitable for the cello education in the Music Teaching Department of the Faculty of Education and the Fine Arts High Schools of the Kangal and the regional folk in the TRT repertoire, with the left-hand techniques and the right-hand bow techniques, is limited to cello teachers and current teaching programs in music institutions. It is believed that the use of Kangal and locals in the cello education is important in terms of contributing to cello education and facilitating understanding of the international techniques through cello. In the direction of this research, the subjects of Kangal and regional folk songs,“legato and detaile”from the right-hand bow techniques and“position shift”from the left-hand technicians are given in the Faculty of Education Music Education Department Branches in individual music lesson“cello”the lesson is suitable for the achievements of the“cello”teaching programs and the results of this study have been reached that these students contributed to the cello course teaching programs. Key words : Kangal, right hand techniques, left hand techniques, cello education Page Number : 124 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Şebnem YILDRIM ORHAN