ERP sistemleri ve SAP finansallar modülü incelemesi ve bir medya şirketinde uygulanması
ERP systems and analysis SAP financial module and an implementation to a media company
  1. Tez No: 527554
  2. Yazar: MEHMET AKİF AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ERP (Enterprise Resource Planning), Türkçe tabiriyle Kurumsal Kaynak Planlama, iş dünyasının hemen hemen tüm çalışanları arasında, her gün kullanılan sözcükler arasında yerini almıştır. Her ne kadar iş dünyası bu kavramla her gün karşılaşsa da akademik alanda ciddi bir boşluk olduğu, tatmin edici, yönlendirici bilgilerin yeterli olmadığı görülmektedir. Daha önce yapılan ERP tezleri incelendiğinde; genel kavramların güzel işlendiğini, firmalara kısmen yol gösterebileceğini, fakat gelişen yöntem ve karşılaşılan yeni problemler sebebiyle, bu hususların da ele alınması gerektiği gözlenmiştir. Bu çalışma dört başlık altında derlenmiştir. Birinci kısımda; ERP nedir, özellikleri, fonksiyonları, avantaj ve dezavantajları gibi sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda; ERP uygulamaları ve ERP kurmaya götüren sebepler, bu süreçte dikkat edilecek hususlar, yapılan hatalar ve ülkemizde ki durum ele alınmıştır. Üçüncü kısımda; Türkiye de tercih edilen SAP, Dynamics AX, Logo yazılımları ve bunları kullanan şirketler incelenmiştir. Dördüncü kısımda; Bir medya şirketinde, SAP uygulama sürecinde yer alan Finansal Süreçlerin analizi ve kavramsal tasarımı ele alınmıştır. Günümüzde maliyeti milyon TL'lere ulaşan ve başarı oranı düşük olan, bu yazılımlarla alakalı daha birçok çalışmanın yapılması gerekmektedir. Çalışma esnasında; bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak, sektörde tecrübe edinilen can alıcı noktalar, daha sistem arayış aşamasında dahi, firmalara kılavuzluk edecek şekilde hazırlanmaya çalışılmıştır. Bu yönüyle çalışmanın alanında özgün bir araştırma kaynağı olduğu düşünülmektedir. Firmalar ve Kurumlar bu çalışmadan istifade ederek, ERP'ye ihtiyaç duyup duymadıklarını analiz edebilecekler ve uygulama süreçlerinde olası karşılaşılacak hataların üstesinden gelebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ERP (Enterprise Resource Planning) is the word that are used every day among almost all employees of the business world. Although the business world is constantly faced with this term, it seems that the academic field has a gap that doesn't have sufficient and directive informations. When the previous ERP theses are examined; it has been observed that the general concepts are handled nicely and can show some guidance to the companies, but due to the developing method and facing the new problems, these issues should also be taken into consideration. This work has been compiled under four headings. In the first part; What is ERP, its features, functions, advantages and disadvantages are tried to be answered. In the second part; ERP applications and the reasons leading to ERP implementation, the issues to be noted in this process, the mistakes made and the situation in our country tackled. Nowadays, it is necessary to do many more studies related to these softwares which cost TL million and have low success rate. During study; taking this sensitivity into consideration, the crucial points have been tried to be prepared to guide the companies even in the system search phase. It is thought to be a unique research resource in the field of studying this direction. Companies and Institutions will be able to analyze whether they need ERP by benefiting from this work, and they will be able to come up with possible problems in the implementation process.