Üniversitelerde sanat eğitimi gören öğrencilerin günlük yaşantılarında sanatın etkisinin araştırılması
The study of the influence of art in daily life of students studying arts in universities
  1. Tez No: 527577
  2. Yazar: VELİ ARAS YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, sanat eğitimi gören öğrencilerin günlük yaşantılarını nasıl değerlendirdikleri ve almış oldukları eğitiminin günlük yaşantılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 15 yüksek lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminden yararlanılarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formuyla amaca yönelik sorulara cevaplar aranmıştır. Bu çalışmada üniversitelerin birey üzerindeki etkisi, sanat eğitimi, günlük yaşam kültürü ve sanatın gündelik yaşam içinde kullanımına yönelik literatür taraması yapılmıştır. Araştırma sonucunda üniversitelerde sanat eğitimi gören öğrencilerin yaşantılarında sanatın etkisinin yetersiz olduğu, öğrencilerin kültürel ve sanatsal aktivitelere katılım konusunda ilgisiz kaldıkları, maddi olanakların sosyal ve kültürel olanaklara erişmede engelleyici olduğu tespit edilmiştir. Üniversitelerin, sanat eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere yönelik sosyal ve kültürel aktivitelere katılımını destekleyici etkinlikler düzenlemesi gerektiği, sanatın bir ihtiyacın ürünü olarak günlük yaşam içinde öğrencilerin yaşantılarını kapsaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the daily lives of the graduate students who studied in the Department of Painting and Teaching of Gazi Universty it is aimed to investigate how they evaluate and take effect on the daily lives of art education. In the form of a semi-structured interview prepared using qualitative researc method, answers tho questions aimed of the purpose were sought. In this study, the impact of universities on the individual, art education, daily life culture and the use of art in everday life were conducted in literature screening. As a result of the research, student who have studied art universities have been determined to be incapable of the influence of art and the ability to Access social and cultural opportunities, and the universities art education to participate in social and cultural activities for students who have been educated in institutions, should be able to cover the lives of students in daily life as a should be able to cover the lives of students in daily life as a product of the need to organise activities is proposed.