İş sağlığı ve iş güvenliğinde risk analizi: Mobilya sektöründe bir uygulama
Risk analysis in occupational health and safety: An application in furniture industry
- Tez No: 527591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİM MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İş sağlığı ve iş güvenliğinin temel amaçları çalışanları korumak, üretim güvenliğini ve üretim verimliliğini sağlamaktır. Çalışanları korumak noktasında iş sağlığı ve iş güvenliği konularını kapsayan koruyucu faaliyetlerin işletmelerin tamamında yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, mobilya işletmelerinin birçoğunda var olan konvansiyonel makine teknolojilerinin güvenli kullanım için gerekli olan donanım ve ekipmanların kullanımı ve tasarımına yönelik risk analizi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Birçok iş kazasının meydana geldiği makineler arasında olan freze, daire testere, şerit testere, planya vb. makinelerin, işyerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarına yol açan tehlikelerinin tespit edilmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine neden olan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analizi yapılarak derecelendirilmesi ve risklere karşı önlemler alınması amaçlanmıştır. Mobilya sektöründe iş kazalarının sayıları göz önünde tutulduğunda bu tür uygulamaların yaygınlaşması ve kullanım bilincinin artırılması, tehlike ve risklerin önceden görülebilmesini sağladığından firmalara yönetimde başarı kazandıracak ve firmaların acil durumlar için her an hazırlıklı olmalarına imkân sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objectives of occupational health and safety are to ensure production safety and efficiency. To protect the workers, preventive activities including issues related to occupational health and safety must be accomplished in companies. In this study, risk analysis and evaluation are applied for the use and design of the equipment and materials which are needed for safe use of the conventional machine technology in most of the furniture companies. It is intended to determine dangers causing work accidents or occupational diseases in machines such as milling, circular sawing, band sawing, planing and so on in which many accidents happen, to grade by analyzing factors causing danger to turn into risk and risks from danger, to take precautions against risks. Considering that the number of work accidents in the furniture industry, widespread use of such applications and increased awareness of use enable to firm success and allow firms to have prepared for emergencies at any time.