Ahşap ve mobilya sektöründe Fine-Kinney, HRNS, X tipi ve L tipi matris yöntemleri kullanılarak ve ortam ölçümleriyle risklerin değerlendirilmesi
Evaluation of risks in wood and furniture industry using Fine-Kinney, HRNS, X type and L type matrix methods and environment measurements
- Tez No: 840776
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırma ahşap ve mobilya işletmesinde, iş sağlığı ve güvenliğinin daha verimli yapılabilmesi için yapılmış bir çalışmadır. Çalışanlarda iş sağlığı ve güvenlik bilincini aşılama hedeflenmektedir. İşletmeden meydana gelmiş iş kazaları, meslek hastalıkları ve yaralanmalardan dolayı gerçekleşebilecek risklerin önceden tahmin edilerek iş kazaları, meslek hastalıkları ve yaralanmaların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Uzun süre gürültü, titreşim ve toza maruz kalmış çalışanlarda meslek hastalıkları meydana gelmektedir. Meslek hastalıklarının, iş kazalarının ve yaralanmaların önceden belirlenmesini sağlamak için X matrisi, L matrisi, Tehlike Değerlendirme Sistemi (HRNS) ve Fine Kinney risk analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. İşyerinde toz, gürültü, sıcaklık, titreşim ve ışık değerlerini öğrenmek için tek tek gerekli olan cihazlarla ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümlerle eksiklikler tespit edilerek bu eksiklikleri gidermek için belirlenen risk değerlendirme metotları kullanılmıştır. Çalışma ortamında işçilere daha sağlıklı ve güvenli bir alan yaratmak çalışanların daha rahat bir ortamda çalışılmasını sağlamak ve iş veriminin artmasına katkıda bulunmak için yapılmış bir çalışmadır. Bu çalışma sonuçları mevcut işyeri ve benzeri işletmeler için önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a study done to make occupational health and safety more efficient in Wood and Furniture business. It is aimed to instill occupational health and safety awareness in employees. It is aimed to prevent work accidents, occupational diseases and injuries by predicting the risks that may occur due to work accidents, occupational diseases and injuries caused by the enterprise. Occupational diseases occur in workers exposed to noise, vibration and dust for a long time. X-matrix, L-matrix, Hazard Assessment System (HRNS) and Finne Kinney risk analysis methods are used to ensure that occupational diseases, occupational accidents and injuries are determined beforehand. Measurements were made with the devices required one by one to learn the dust, noise, temperature, vibration and light values in the workplace. As a result of the measurements I made, I identified the deficiencies in the light of scientific data and used the risk assessment methods I determined to eliminate these deficiencies. Risk assessments have been used to eliminate possible hazards in operating the risk methods I use. It is a work done to create a healthier and safer working environment for the workers, to ensure that the employees work in a more comfortable environment and to contribute to the increase of work efficiency. This work is both productive for the workplace where I work and is important for similar businesses.