4+4+4 sistemine göre ortaokullarda müzik dersinde kullanılan öğretmen el kitaplarında yer alan şarkıların eğitim müziği besteleme teknikleri bakımından incelenmesi
Examination of the songs in the teacher manuals used the music lessons in the secondary schools in terms of educational music composition techniques for 4+4+4 system
  1. Tez No: 527614
  2. Yazar: NAZ BAYŞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Okullarımızda söylenen şarkılar oldukça geniş kapsamlı olup değişik özellikteki şarkılardan oluşmaktadır. Örneğin: Halk türkülerimiz, halk türküleri niteliğinde yazılmış şarkılar, batıdan aktarma ya da öykünme çocuk gençlik ve halk şarkıları ile bunların yanında büyük sanat yapıtlarından düzenlenmiş şarkılar okul şarkısı olarak söylenmektedir. Bu derece önemli etkili bir araç olan şarkının bu görevleri yerine getirmesi, en başta bestecinin şarkı bestelemede eğitim müziği ilkelerine uyması ile mümkündür. Eğitim müziği besteleme tekniklerinin kapsamı içinde yer alan şarkı besteleme tekniğinin en önemli ögesi ''prozodi''dir. Besteciler eğitim müziği için şarkılar bestelerken teknik olan; söz-konu, ezgi yapısı, tartımsal ögeler, çocukların ve gençlerin ses alanı, estetik değerler vb. özellikleri daima göz önünde tutmalıdır. Bu araştırma 2017-2018 yılı orta öğretim müzik programına uygun olarak hazırlanan ve 6. sınıflardaki müzik dersine yönelik öğretmen el kitaplarındaki okul şarkılarını Eğitim Müziği Besteciliği bakımından inceleme amacı taşımaktadır. Araştırmada 2017-2018 yılında 6. sınıflardaki müzik dersine yönelik öğretmen el kitaplarındaki okul şarkıları Eğitim Müziği Bestelemenin temel kuralları olan prozodi, eğitsellik ve biçim yönünden analiz edilmiş ve bu ilkelere ne ölçüde uyulduğu araştırılmıştır. Araştırma durum saptamasına yönelik betimsel bir araştırmadır. Araştırmada elde edilen bulgular tablolaştırılarak hazırlanmış ve yorumlarda bulunulmuştur. Araştırmada öğretmen el kitaplarındaki etkili şarkıların Eğitim Müziği Besteleme Tekniklerine uygun örneklerden oluşturulması önerilerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The songs sung in our schools are quite extensive and consist of different parts. For example: The songs are written in the form of folk songs, songs written in the nature of folk songs, transfers from the west or emulation of children's youth and folk songs, as well as pieces made from great works of art. Singing as such an important and effective instrument is able to fulfill these duties by, first and foremost, complying with the music composition principles of song composition. The basic element in verbal music is language. The composer benefits from his language and its' music while creating his work. At the same time the interpretation of an oral musical work depends on the knowledge of the language. The most important piece of the song composition technique, which is included in the range of educational music composition techniques, is 'prosody'. Composers have technical specifications when composing songs for educational music; word and subject, melody structure, rhytmical scales, sound field of children and young people, aesthetic values etc. features must always be considered. This research is aimed to investigate the school songs in the teacher manuals for the music lesson in the 6th grade prepared in accordance with the music program of the year 2017-2018 in terms of Educational Music Composers. In the study, the school songs in the teacher manuals for the 6th grade music lesson in the study were analyzed in terms of prosody, educationality, and form, which are the basic rules of composition of educational music. And It has been investigated what extent compliance with these principles. It is a descriptive study of the research situation. The findings obtained in this study has been tabulated and prepared and the comments has been added. The research suggests that the effective songs in the handbooks should be formed from examples that are suitable for the music composition techniques.