Keman eğitiminde caz etüt ve eserlerinin kullanımına ilişkin öğretim elemanı görüşleri
The views of instructors about the usage of jazz study and works in the education of violin
  1. Tez No: 527615
  2. Yazar: GÖKÇE EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, Yükseköğretim Kurumlarında bulunan, Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında verilen geleneksel keman eğitimi sürecinde, geleneksel (hali hazırda uygulanmakta olan) repertuara ek olarak, keman için düzenlenmiş caz eserleri ve etütlerinin kullanılabilirliğini kapsamaktadır. Çalışma, caz müziği repertuarının kullanılması yoluyla keman eğitimi alan bireylerin genel müzik kültürüne yönelik kazanımlar elde etmesi ve öğretmenlik hayatlarında uygulamaya geçirebilmesini amaçlamaktadır. Araştırmada kullanılacak etütler ve eserler uzman kişilerin görüşleri alınalarak, uygulanabilirliği onaylanmış, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalında keman eğitimi veren öğretim elemanlarına dağıtılmıştır. Öğretim elemanlarından, Jazz & Blues Playalong Solos for Violin ve Stylistic Etudes for Solo Violin kitaplarının keman eğitimine ve sınıf düzeylerine uygunluğuna yönelik görüşler alınmıştır. Öğretim elemanı görüşleri doğrultusunda elde edilen verilerin bir kısmı frekans (f), yüzde (%) ile tablolaştırılmış, bir kısmı ise sözel olarak ifade edilmiştir. Bulgular doğrultusunda, keman eğitiminde kullanılmalarında yarar görülen etütler ve eserler saptanıp, keman eğitiminde kullanılabilirliğine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research covers the use of jazz works and studies arranged for violin in addition to traditional (currently being applied) repertoire in the process of traditional violin education given in the branches of Music Education in Higher Education Institutions. The aim of this study is to enable individuals who have studied violin through the use of jazz music repertoire to gain achievements towards general musical culture and to apply them in their teaching lives. The studies and works to be used in the research have been distributed to the instructors who are educated in violin education at Gazi University Faculty of Education Music Education Department by taking the opinions of experts. Instructors were asked about the suitability of Jazz & Blues Play along Solos for Violin and Stylistic Etudes for Solo Violin books to violin education and class levels. Some of the data obtained in the direction of teaching staff are tabulated with frequency (f), percent (%), and some are spoken. In the light of findings, etudes and works found useful in violin instruction are stated and suggestions on utilization of there etudes and works in violin instructions are made.