Yeni medya sanatında 'yeni' üzerine bir araştırma: Yeni olan nedir?
A research on the 'new' in new media art: What is new?
- Tez No: 527629
- Danışmanlar: DOÇ. BENGİSU BAYRAK SHAHMIRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanlık tarihinin daha iyi anlaşılmasında en önemli etkenlerden biri olan sanat pratikleri, tarihsel bilgiyi ortaya koymak için pek çok şekilde kullanılmış, araştırılmış ve incelenmiştir. Türkiye'de sanat tarihi yazınları çok eskiye dayansa da yeni medya sanatı üzerine yapılan çalışmalar hem pratik hem de teorik olarak henüz yaygınlaşmamış ve sanat pratikleri kapsamında detaylıca tartışılmamıştır. Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'de yeni medya sanatı açısından üretimleriyle kabul görmüş sanatçıların görüşleri doğrultusunda yeni medya sanatı tanımının yapılması ve yeni medya sanatı pratiklerinin tartışılması hedeflenmektedir. Bu tez çalışması kapsamında“Yeni medya teknolojileri; sanatı, sanatçıyı, sanat eserini, sanatsal üretim, sergileme ve paylaşım pratiklerini nasıl dönüştürmüştür?”sorusunun cevabını ortaya koymak için nitel bir araştırma yöntemi olan yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşme yönteminin kullanıldığı bu tez çalışmasında, Türkiye'de yeni medya sanatı çalışmalarının öncüsü kabul edilen 4 sanatçıya“sanatçı, sanat eseri, üretim, sergileme ve paylaşım pratiklerindeki”değişimi ortaya koymaya yönelik 25 soru sorulmuştur. Görüşmeler sonucunda elde edilen veri betimleyici analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Sanatçıların görüşleri doğrultusunda“yeni”kavramının her birinin üretim pratiği ve dahil oldukları süreç içerisinde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Art practices, which are one of the major components to understand the history of humanity, were used, studied and analyzed in a comprehensive way to reveal historical information. In Turkey, researches on new media art are in its infancy both theoretically and practically although art literature and the history of art goes back a long way. This Master's thesis aims to reveal a definition on new media art and discuss the practices of new media art by means of the comments made by the artists well accepted with their own artistic works in Turkey. In this thesis, semi-structured interview technique as a qualitative research method was used in order to find and reveal the answer of the research question on“How do New media technologies transform the art, the artist, the work of art, the exposition practices?”In this thesis as carried out with semi-structured interview technique, 25 questions regarding the practices of“the art, the artist, the work, the exposition”were asked to 4 artists well accepted as the pioneers of new media art in Turkey. The data collected within the interviews were analyzed by using descriptive analysis. Consequently, it is seen that the meaning of“new”differs from an artist to the other one in accordance with their own artistic works and the process they are involved in.