Yozgat ilinde meyve sinekleri (Diptera:Tephritidae) faunası ve sistematiği üzerine araştırmalar
Researches on the fruit fly (Diptera:Tephritidae) fauna and systematic in Yozgat province
  1. Tez No: 527630
  2. Yazar: MEHMET TORBALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Yozgat ilinde yayılış gösteren meyve sineği türlerini belirlemektir. Çalışma da, Yozgat ili içerisinden 2015-2018 yılları arasında toplam 983 meyve sineği örneği toplanmıştır. Örnekler muhtemel konukçu bitkiler üzerinden atrap ile toplanmış ve etil asetatlı öldürme şişelerinde öldürülmüştür. Elde edile ergin meyve sinekler laboratuvara getirilerek peraparasyonları yapılmış ve tür teşhisi için hazır hale getirilmiştir. Teşhis işlemleri sonucunda Tephritidae familyasından 3 alt familya (Myopitinae, Tephritinae ve Terellinae) içerisinden 12 cins ve toplam 38 tür tespit edilmiştir. Yozgat ilinden tespit edilen meyve sineği türleri için altfamilya, cins ve tür teşhis anahtarları hazırlanmıştır. Ayrıcaher bir tür için morfolojik tanımlamalar yapılmış ve türlerinergin, kanat ve aculeus fotoğrafları sunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları daha sonra yapılacak çalışmalara önemli bir kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the fruit fly species distributed in Yozgat province. In the study, a total of 983 fruit fly samples were collected from Yozgat province between 2015-2018. Samples were collected by insect net from possible host plants and killed in ethyl acetate killing jars. The obtained fruit flies were brought to the laboratory and peraparated and made ready for the identification of the species. As a result of identification, 12 species and 38 species were determined from 3 subfamilies (Myopitinae, Tephritinae and Terellinae) of the Tephritidae family. Identification keys for subfamily, genus and species have been prepared for the fruit fly species determined in Yozgat province. Also, morphological descriptions were made for each species and adult, wing, and aculeus photographs of the species were presented. Results of this study will be an important source to the next studies.