Acil serviste iskemik serebrovasküler hastalık ön tanısı olan hastalarda hızlı ultrasonografinin yeri ve önemi
Importance of rapid ultrasonography in emergency department patients with preliminary diagnosis of ischemic cerebrovascular disease
  1. Tez No: 527661
  2. Yazar: İLTER AĞAÇKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İskemik inmede görüntüleme önemlidir. Bu çalışmada acil servise başvuran iskemik inme ön tanısı olan hastalarda patolojilerin görüntülenmesinde hızlı ultrasonografinin yeri ve önemini göstermeyi amaçladık. 01.07.2018-01.08.2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Acil Servisi'ne iskemik inme ön tanısı olabilecek şikayetlerle başvuran 18 yaş ve üzeri hastalar incelendi. Acil tıp kıdemli doktoru tarafından acil serviste odaklı yatakbaşı ultrasonografi yapıldı. Hastaların demografik bilgileri dosyadan alındı. Hastaların ilk değerlendirme sonrası çekilen kontrastsız bilgisayarlı tomografilerine engel olunmaması için hastalara sorumlu hekimin izin verdiği zaman bakıldı. Ultrasonografik değerlendirmede sırasıyla karotis, vertebral, transkraniyal doppler ultrasonografisi ve ekokardiyografi yapıldı. Karotis arter için Karotis arter doppler sınıflaması, middle cerebral arter için TIBI sınıflaması kullanıldı. Hastaların ultrasonografideki bulguları, hastalara çekilen bilgisayarlı tomografi anjiyografisindeki bulgularla kıyaslandı. Prospektif, gözlemsel olarak planan çalışmaya 45 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 66,71±16,49 yıldı; %51,9'u erkek, %48,1'i kadın olarak saptandı. İskemik inme tanısı alan hastaların ekokardiyografi bulgularında; %11,1'inde ejeksiyon fraksiyon oranı
Özet (Çeviri)
Imaging methods in ischemic stroke are important. In this study, we aimed demonstrate the importance of rapid ultrasonography in the imaging of pathologies in patients with an ischemic stroke pre-existing emergency department. Patients with a preliminary diagnosis ischemic stroke that are above 18-years-of-age that applied to Hacettepe University Emergency Department during 01.07.2018 to 01.08.2018 are examined. Bed-side Ultrasonographies are performed by an emergency medicine senior resident. Demographics are gathered through patient records. Ultrasonographic studies are performed with physician-in-charge's permission to allow non-contrast computerized tomographies to be completed in a timely manner. Ultrasonographic evaluation consisted carotid, vertebral, transcranial doppler ultrasonography and echocardiography. Carotid artery doppler and TIBI classifications were used respectively for carotid artery and middle cerebral artery. Sonographic findings were compared to computerized tomography angiography findings. 45 patients were included in this prospective, observational study. Patients had a mean age of 66.71±16.49; 51.9% was male and 48.1% was female. Echocardiographic findings of patients with definitive diagnosis of ischemic stroke showed ejection fraction of