Acil servise başvuran ve iskemik inme tanısı konulan hastalarda aort kökü ve ortak karotis arter çapının incelenmesi iskemik inmeyi öngörmede değerliliğinin araştırılması
Examination of aortic root and common carotidartery diameters in patients presenting to the emergency department with ischemic stroke,investigating their predictive value in forecasting ischemic stroke
- Tez No: 925208
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç İskemik inme acil servislere sıklıkla başvuran, başvuru zamanına göre tedavi modalitesi değişen, sıklıkla mortalite ve morbiditeye neden olan bundan dolayı hızlı tanı konulup tedavi edilmesi gereken bir acil durumdur. Bu çalışmada ultrason ile ortak karotis arter ve aort kökü çapını ölçerek iskemik inmeyi öngörmek için bir parametre elde etmeye çalıştık. Materyal ve Metod Prospektif gözlemsel kontrollü çalışma olarak tasarlanan çalışma, Bakırköy Doktor Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde yapıldı. 1 Ocak 2024 ile 1 Haziran 2024 tarihleri arasında nörolojik semptomla başvuran iskemik inme tanısı alan bilateral ortak karotis arter çapı ve aort kökü çapı ölçülen 124 hasta vaka grubuna; iskemik inme tanısı almayan 42 hasta kontrol grubumuza dahil edildi. Hastaların acil serviste ilk başvuru sırasında Fujifilm Sonosite Edge II ultrason cihazı ile HFL38/13-6 MHz lineer prob kullanılarak bilateral ortak karotis arter çapı ve rP19x Armored 5-1 MHz Edge sektör probu kullanılarak aort kökü çapı ve damar çaplarının boy ile oranı ölçülüp değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 68,29 ± 17,64 yıl idi. Hastaların 103'ü (%62) erkek, 63'ü (%38) kadındı. Vaka ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective Ischemic stroke is a medical emergency frequently encountered in emergency departments. Its treatment modalities vary depending on the time of presentation, and it often results in significant mortality and morbidity, necessitating prompt diagnosis and management. This study aimed to identify a parameter for predicting ischemic stroke by measuring the diameters of the common carotid artery and aortic root using ultrasound. Materials and Methods This prospective observational controlled study was conducted at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic. Between January 1, 2024, and June 1, 2024, 124 patients presenting with neurological symptoms, diagnosed with ischemic stroke, and measured for bilateral common carotid artery diameters and aortic root diameters were included in the case group. Additionally, 42 patients without ischemic stroke served as the control group. During the initial emergency department visit, bilateral common carotid artery diameters were measured using a Fujifilm Sonosite Edge II ultrasound device with an HFL38/13-6 MHz linear probe, while aortic root diameters were assessed using an rP19x Armored 5-1 MHz Edge sector probe. The ratios of these vascular diameters to height were also evaluated. Results The mean age of the patients included in the study was 68.29 ± 17.64 years. Of the patients, 103 (62%) were male, and 63 (38%) were female, with no significant differences between the case and control groups in terms of age and gender.