An evaluation of high school English coursebook reading texts and suggesting authentic literary texts with lesson plans
Lise İngilizce ders kitaplarının okuma parçalarının değerlendirilmesi ve özgün edebi metinleri olan ders planlarının önerilmesi
- Tez No: 527660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Son yıllarda edebiyatın, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda, özgün materyal olarak kullanımı oldukça önem kazanmış ve dünya çapında dil müfredatlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Fakat Türkiye'de edebiyat, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda göz ardı edilmiştir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'deki yabancı dil derslerinin ana materyali olan lise İngilizce ders kitaplarının özgün edebi metinlerle zenginleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve özgün edebi metinlerle hazırlanmış İngilizce derslerine katılan öğrencilerin, İngiliz diline karşı olan tutumlarında anlamlı bir değişiklik olup olmadığını araştırmaktır. Öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) lise İngilizce ders kitaplarının (Yes You Can serisi) okuma parçaları analiz edilmiştir. Ardından, özgün edebi metinlerden oluşan ders planları hazırlanmış ve 2016-2017 eğitim öğretim yılı ilk döneminde Nevzat Ayaz Anadolu lisesindeki rastgele seçilen ve çalışmamızın deney grubunu oluşturan 33 9. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Deney grubu 28 kişiden oluşmakta olup, 9. sınıflar arasından rastgele seçilmiştir ve bunlar geleneksel metot ve yöntemlerle eğitim öğretimlerine devam etmişlerdir. Çalışma verileri, Abidin ve Alzwari'nin (2012) İngiliz Diline olan tutumlar anketi aracılığı ile toplanmıştır. Deney grubu ve kontrol grubunun ön-test ve son-test sonuçları SPSS programı ile hesaplanıp, kıyaslanmıştır. Sonuçlar edebi metinlerin dil sınıflarında kullanımının etkili olduğunu ve geleneksel dil sınıfları ile kıyaslandığında öğrencilerin dil öğrenimine olan tutumlarını; özellikle duygusal olanlarını, değiştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Diğer bir değişle, özgün edebi metinler öğrencilerin İngiliz diline karşı olan tutumlarını duygusal olarak geliştirmiştir. Bu çalışma ile İngilizce ders kitaplarını yazma ve basma sorumluluğuna sahip otoritelere, Türkiye'deki lise İngilizce derslerinin temel kaynağı olan ders kitaplarını, özgün edebi metinler entegre etme fikri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of literature in EFL/ESL classes as authentic materials has gained importance recently and it is accounted as an inseparable part of the language curricula throughout the world. However, literature has been neglected in Turkish EFL/ESL classrooms. The aim of this study is to improve and enrich the core material of Turkish High School English coursebooks with authentic literary texts and after this application to explore whether there is any significant difference in students' attitudes towards English as a foreign/second language. Firstly, reading texts in Ministry of National Education (MONE) High School English coursebooks (Yes You Can series) were analysed. Then, authentic literary reading texts and their lesson plans were prepared and during the Fall Semester of 2016-2017 Academic Year they were conducted to 33 randomly chosen 9th grade students at Nevzat Ayaz Anatolian High School as the experimental group. The control group, on the other hand, was composed of 28 randomly chosen 9th grade students who were taught with the traditional methods and techniques. The data was collected through Abidin & Alzwari's (2012) English Language attitude questionnaire. Pre-test and post-test results of both the experimental and control groups were calculated and compared via SPSS programme. The results showed that unlike traditional methods, using literary materials was more effective, and helpful for the learners in changing their attitudes towards language learning, especially in the emotional aspect. It is suggested that the authorities who are responsible for writing and publishing English coursebooks may take into consideration integrating authentic literary texts in the core material of Turkish High School English coursebooks.