Students' attitudes to the roles of teachers in task based learning method through web-assisted practices
İnternet destekli uygulanan görev temelli öğrenim metodunda öğrencilerin öğretmenin görev ve sorumluluklarına ilişkin tutumları
  1. Tez No: 527774
  2. Yazar: ULAŞ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tek başına teknoloji eğitimin geliştirilmesi için yeterli değildir ancak teknoloji hem öğrenim hem de öğretim için yeni kaynaklar sunmaktadır. Teknolojinin eğitimi entegre olması eğitimin doğasını değiştirmektedir; dolayısıyla okulların, öğretmenlerin ve öğrenenlerin de rolleri değişmektedir. Okullar artık öğrenenlerin ve öğretmenlerin bir sınıf içinde bir araya geldiği yerler olmaktan ve tek bir ders kaynağının kullanılıp, bir müfredatın sıkı sıkıya takip edildiği yerler olmaktan çıkmış; öğrenenlerin ve öğretmenlerin belirledikleri hedefleri başarmak için toplandıkları yerler haline gelmiştir. Bununla beraber, öğretmenler artık sınıftaki tek lider olmaktan çıkmış ve öğrenmeyi kolaylaştıran ve rehberlik eden aktörler haline dönüşmüşlerdir. Öğrenciler de kendi öğrenme sorumluluklarını almak suretiyle daha bağımsız ve aktif hale gelmişler ve o pasif tüketici rolünü terk etmeye başlamışlardır. Artık aktif katılım, grup çalışmalarına dahil olma, ve öğrenen-öğretmen arasındaki sürekli iletişim becerileri günümüzün kilit becerileri haline gelmiştir. Tüm bu beceriler işbirlikçi eğitimi akla getirmektedir ve bu bağlamda, iletişimsel öğrenmenin uzantısı olan, Görev Temelli Öğrenme (GTÖ) tüm bu gereksinimleri ve ihtiyaçları karşılayan imkânlar sunmaktadır. Son yıllarda, GTÖ' nün öğrenenin motivasyonuna etkileri ve farklı dil becerilerindeki yarattığı farklılıklar farklı çalışma ortamlarında, genellikle üniversitelerin hazırlık sınıflarında, çalışılmıştır. Ancak, GTÖ'de web uygulamalarını, hazırlık sınıfları dışında da, kullanan öğretmenlerin görev ve sorumluluklarının öğrenciler tarafından nasıl algılandığına dair çalışmalar yapılmamıştır. Bu bağlamda, bu çalışma lisans birinci sınıf öğrencilerinin rolleri algılayışlarına bir bakış açısı getirmeyi hedeflemektedir. Bu bakış açısını getirebilmek adına, karma yöntemli bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler elde edebilmek adına iki bölümden oluşan bir anket uygulanmış, sonrasında da, bir nitel veri toplama aracı olarak, katılımcılarla görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar bu tür uygulama yapılan sınıflarda öğrencilerin öğretmenler tarafından dikkatle dinleniyor ve seslerine kulak veriliyor olmalarını talep ettikleri; mümkün olan her zaman diliminde öğrenen-öğretmen ilişkisinin kurulması gerektiğini düşündükleri ortaya koymuştur. Öğrenciler öğretmenlerinin, 'danışılan/rehber' kişi olarak sabır, esneklik, yeni fikirlere açık olma ve kişisel farklılıkların farkında olma gibi üstün özellikler göstermelerini beklemektedirler. Ayrıca karar verme konusunda tek aktör olmalarını istemeseler de öğretmenlerinin grup çalışmalarındaki bireysel performansların takip edilmesi ve katılımda isteksiz davranan/çalışmaya katkı vermeyen öğrencileri bu sürece dahil etme hususunda etkili ve kararlı adımlar atmalarını beklemektedirler.
Özet (Çeviri)
Technology alone does not improve education but it provides new tools for learning and teaching. Its integration into teaching is evolving the nature of education; so, the roles of schools, teachers and learners are changing. Schools are not places where both teachers and learners go into a classroom and use a single textbook to follow a syllabus strictly anymore; instead, they are now places where learners and teachers come together for cooperation to achieve their goals. Likewise, teachers are not the leader of the classroom anymore but they are the guides and facilitators. Students taking their own responsibility for their learning outcomes become more independent and active and are not just consumers. Concurrently, active engagement, group participations and continual interaction between learners and teachers are the key qualities of teaching. These qualities call collaborative learning into mind; concordantly, Task Based Language Teaching as an expansion of communicative learning offers opportunities to fulfill these requirements and needs. In recent years, effects of task based practices on student motivation or their impacts on different language skills have been investigated generally in limited settings; mostly in prep schools of universities. However, what students think of roles of teachers integrating task based language teaching (TBLT) and web assisted practices in different settings has been overlooked. Therefore, this study aims to give an insight to how freshman students comprehend the roles of teachers. To be able to do this, a mixed-method design were employed. A questionnaire with two different sections was administered to the participants as a quantitative measure and participants were interviewed in terms of gathering qualitative data on the comprehension of the participants. The results revealed that students require to be 'heard' by their teachers; they believe that communications should take place whenever possible. Participants expect their teachers to share affective traits as counselors: patience and flexibility, openness to new ideas, and awareness of individual differences. Although they do not think that teachers should be the authority making decisions on their own, they want them to keep their eyes open to identify participation problems in group works and to take concrete steps to chivvy unwilling individuals into taking responsibility.